Çin’de yıkılamayan çivi ev, Fikirtepe’yi hatırlattı

Sosyal medyada yayınlanan otoyolun ortasındaki üç katlı bir evin videosu büyük dikkat çekti. Görüntü İstanbul Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm sırasında sahibi anlaşmaya yanaşmadığı için 30 bin metrekarelik inşaat alanının ortasında kalan tek evi hatırlattı. Fikirtepe’nin simgesi haline gelen ve “yalnız ev” adı verilen yapı inşaat projesinin tam 3 yıl durmasına neden oldu. “Yalnız ev” 2014 yılında ev sahibiyle 5 daire karşılığı anlaşılarak yıkılmıştı.

Sosyal medyada çıkan görüntülerdeki ev ise Çin’in Guangdong eyaletine bağlı Jiangmen şehrindeki Xinhui bölgesinde bulunuyor.

FİKİRTEPE’DEKİ GİBİ DİRENDİ

Otoyol inşaatı sırasında hükümetin başka araziye taşınması için para teklifinde bulunduğu ev sahibi bunu reddetti. Hükümette otoyolu evin çevresinden dolaştırarak soruna geçici bir çözüm buldu.

ÇİN’İN ÇİVİ EVLERİ

Çin’de inşaat alanı içerisinde kalan ve sahiplerinin yıkımı reddettiği bu binalara “çivi ev” deniyor. Ülke genelinde bu şekilde çok sayıda çivi ev bulunuyor.

Yine Çin’in Songjiang şehrinde bir yolun ortasında 14 yıldan uzun bir süredir duran ev en nihayetinde sahibinin ikna edilmesiyle 2017 yılında bir gece yarısı bir buçuk saatte yıkıldı.

OTOPARK ORTASINDA İKİ EV

Changchun şehrinde de yaklaşık 10 evin bulunduğu alana otopark yapılması planlandı. Ancak iki evin sahibi kendilerine teklif edilen parayı yetersiz buldu. Taraflar anlaşma sağlayamayınca evlerin yıkımı da durduruldu. Projeyi sürdürmek isteyen AVM yönetimi, evler yıkılmamasına rağmen otoparkı yine de yaptı.

Çin’de bu evlere sıkça rastlanırken proje yöneticileri çareyi evlere zarar vermeden çevresinden dolaşmakta buluyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx