AB, İsrail yüzünden Elon Musk’ı uyardı!

AB Komiseri Thierry Breton, Musk’a şirketin yanlış bilgileri ele alması ve Dijital Hizmetler Yasası kapsamındaki sorumlulukları hakkında “acil” bir mektup gönderdi.

Mektup, araştırmacıların ve teyitçilerin İsrail’deki Hamas saldırılarının ardından X hakkında bir yanlış bilgi dalgası konusunda uyarıda bulunduğu bir dönemde geldi. Musk’ın platformda paylaşılan bağlantılardan başlıkları çıkarma yönündeki son hamlesi haber bulmayı zorlaştırsa da, doğrulanmış kullanıcılar aynı zamanda ortaya çıkan çatışmadan sahneler olduğu iddia edilen tamamen ilgisiz içeriklerin viral kliplerini de paylaşıyor.

Breton, Musk’a yazdığı mektupta: “Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği terörist saldırıların ardından, platformunuzun AB’de yasa dışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair göstergelerimiz var. Dijital Hizmetler Yasası’nın içerik denetimiyle ilgili çok kesin yükümlülükler getirdiğini size hatırlatmama izin verin.” dedi.

AB, İsrail yüzünden Elon Musk’ı uyardı!

Breton ayrıca X’in, platformundaki “potansiyel olarak yasa dışı içerikle” ilgilenme taleplerine uygun şekilde yanıt vermediğini öne sürdü. Breton, “AB’de yasa dışı içerikle ilgili bildirim aldığınızda, harekete geçme ve gerekli olduğunda ilgili içeriği kaldırma konusunda zamanında, gayretli ve objektif olmalısınız” diye yazdı. “İlgili makamların uyarılarına rağmen hizmetinizde dolaşan potansiyel olarak yasa dışı içerik hakkında nitelikli kaynaklardan raporlar aldık.”

Yakın zamanda yanlış bilgi raporlama aracını kaldıran ve dezenformasyonla mücadele etmekle görevli güvenlik ekiplerini kesen şirket, yanlış bilgiyi ele almanın birincil yolu olarak kitle kaynaklı bilgi kontrol aracı Community Notes’u gösterdi.

Bu, Avrupa Birliği yetkililerinin X’teki dezenformasyon hakkında endişelerini ilk kez dile getirişi değil. Geçen ay yayınlanan bir AB raporu, X’in en yüksek yanlış bilgi yaygınlığına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Dijital Hizmetler Yasası uyarınca, X gibi şirketlerin dezenformasyonla ilgili işlemleriyle ilgili ayrıntıları açıklaması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx