Valilik TTK’ye sordu: Trabzon’un fethi 15 Ağustos olarak düzeltildi

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’nca (TTK) yapılan incelemeler sonrası kentte fethin tarihinin 15 Ağustos olarak değiştiğini duyurdu.

Fatih Sultan Mehmet tarafından alınan Trabzon’un fethi tarihi, 1960’lı yılların başında 26 Ekim 1461 olarak kabul edildi. O günden bu yana kentte, her 26 Ekim’de resmi merasimler düzenlenip, kutlamalar yapıldı. Kentte fethin tarih olarak yanlış kutlandığı tartışmaları başlarken, Büyükşehir Belediyesi de tarihin 15 Ağustos olarak değiştirilmesi teşebbüsünde bulundu. DHA’nın haberine nazaran Trabzon Valiliği de mevzuyu Türk Tarih Kurumu’na (TTK) sordu.

Vali İsmail Ustaoğlu, yaptığı basın açıklamasıyla kentte fethin tarihinin 15 Ağustos olarak değiştiğini duyurdu. Ustaoğlu, “Bir müddettir kamuoyunda Trabzon’un fethi tarihi tartışma konusu olarak gündemdeydi. Bu konu valiliğimiz tarafından şubat ayı içerisinde Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na yazılı soru olarak bildirmemizle nihayet buldu. Belediye tarafından düzenlenen bir tarih sempozyumunda fetih tarihi konusu 26 Ekim değil 15 Ağustos olması gerektiği konuşulmuştu. Bize 10 Haziran 2022 tarihli yazısıyla Türk Tarih Kurumu’nca bu tarihin 15 Ağustos 1461 tarihinin, Trabzon’un fetih tarihi olduğu kanaatine yer verilen karşılığı bize bildirdiler. İnşallah bundan sonraki süreçte bu yıl da dahil Trabzon’umuzun fetih kutlamalarını 15 Ağustos olarak yapacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.