Uzmanlar, Mars’ta yetiştirilmesi gereken birinci bitkiyi belirledi

Çok uzak olduğu için Mars’ta insanları beslemek çok büyük bir zorluk teşkil ediyor. Gezegenin toprağı da ve suyu da ekinler için uygun değil. İlim insanları bu yüzden uzun vakittir Mars’ta mahsul yetiştirmenin uygun yollarını arıyor.

Iowa State Üniverwsiesi’nde mikrobiyoloji okuyan Pooja Kasiviswanathan’ın yönettiği bir araştırma grubuysa yoncanın Mars şartlarına uygun olduğunu belirledi.

Mars toprağına mümkün olan en misal örneği hazırlayan takım, yoncanın bu besin açısından yoksul gezegende yeterli yetişeceğini belirledi.

Ayrıca yoncadan gübre olarak yararlanılınca az bakım gerektiren, süratli büyüyen ve fazla suya gereksinim duymayan şalgam, turp ve marul hazırlanan Mars toprağında başarılı bir halde yetiştirildi.

Independent Türkçe’nin aktardığına nazaran, araştırma takımı, tatlı su muhtaçlığının Mars’taki tuzlu suyun Synechococcus sp. PCC 7002 isimli deniz bakterisiyle arıtılarak karşılanabileceğini düşünüyor.

Öte yandan Kızıl Gezegen’deki toprak, araştırmacıların hazırladığı örnekten farklı olabilir. Yeniden uzmanlar, çalışmanın bilim beşerlerine ve astronotlara umut verici seçenekler sunduğunu belirtti.

Araştırma grubunda yer alan biyojeokimyager Elizabeth Swanner, “Hazırladığımız Mars toprağında hiçbir besin hususu değişikliği yapmadan yonca yetiştirebilmemize çok şaşırdım” dedi.

Mikrobiyoloji öğrencisi Kasiviswanathan ise “Bulgularımızın, ileride NASA’nın Mars misyonuna yönelik araştırmalarını desteklemesini umuyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.