Türkiye’de casus yazılımlardan etkilenenlerin sayısı artıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle artan internet kullanımı, siber korsanları da harekete geçirdi. Bilhassa geçtiğimiz yıl yapılan siber taarruzların sayısı rekor düzeyde arttı.

Bilgisayar korsanları, iddia edebileceğiniz üzere bu ziyanlı yazılımları yaymak için en çok kullanıcısı olan servisleri tercih ediyor.

Casus yazılımlar, bir kullanıcının hareketlerini (klavye ile girilen bilgileri izlemek, ekran imgeleri almak, çalışan uygulamaların bir listesini almak vb.) gözetlemek için kullanılan bir tıp makus gayeli yazılım olarak biliniyor.

Etkilenen kullanıcılar artıyor

Kaspersky Security Network’ün Türkiye’deki kurumsal kullanıcılara yönelik datalarına nazaran, 2022’nin ikinci çeyreğinde, Truva Atı Casuslarından (kurbanın kimlik bilgilerini toplayabilen casus yazılımlar) etkilenen kullanıcı sayısı bir evvelki çeyreğe nazaran artış gösterdi.

AA’da yer alan habere nazaran, toplanan bilgiler casus yazılımı denetim eden berbat niyetli kullanıcıya e-posta, web iletisi ve öteki usullerle gönderiliyor.

Casus yazılımlar, masaüstü yahut dizüstü bilgisayarlar, sunucular ve taşınabilir aygıtlar üzere rastgele bir aygıta yüklenebilir ve fark edilmeden çalışması için olağan uygulamalara misal biçimde maskelenebiliyor.

Casus yazılımlar; banka kartı, kimlik bilgileri, parolalar ve öteki bedelli bilgileri toplamak hedefiyle kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.