Tunus ile Senegal Cumhurbaşkanları ikili ilişkileri görüştü

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’nin ikili ilişkilerin değerlendirildiği bir telefon görüşmesi yaptıkları bildirildi.

Tunus Cumhurbaşkanlığı, görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Görüşmede, Tunus ile Senegal’in bağımsızlıktan bu yana devam eden seçkin ilişkilerinin ele alındığı belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Said’in, mevkidaşı Sall’ye Tunus’un Afrika Birliği üyeliğinden duyduğu gururu ve diğer Afrika ülkeleriyle devam eden işbirliğinin güçlendirilmesi için gayret içerisinde olduğunu ilettiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Said’in, Senegal Cumhurbaşkanı’nı ülkeye davet ettiği aktarılan açıklamada, görüşmede, Afrika kıtasındaki sorunların çözümlerine yönelik ortak çalışmamanın önemine vurgu yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Senegal Cumhurbaşkanı Sall’nin davete olumlu cevap verdiği vurgulandı.

Görüşmenin Tunus’ta devam eden Afrikalı göçmenlerle ilişkin “ırkçılık” tartışmaları sırasında gerçekleşmesi dikkat çekti.

Senegal, Tunus’taki düzensiz göç tartışmalarını izlediğini açıklamıştı

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen düzensiz göçle “Tunus’un demografik yapısının değiştirilmesinin hedeflendiğini” belirterek, bunun kontrol altına alınması için gerekli tedbirlerin uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Said’in tepkilere neden olan sözlerinin ardından Senegal Dışişleri Bakanlığı, 6 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Tunus’ta ikamet eden vatandaşlarımızın durumunu yakından izliyoruz. Şimdiye kadar vatandaşlarımıza yönelik bir olay cereyan etmedi.” ifadesini kullanmıştı.

Tunus’tan Senegal’e dönmek isteyen vatandaşlara yardımcı olunacağı kaydedilen açıklamada, ilgili vatandaşlardan gerektiğinde Senegal’in Tunus Büyükelçiliği’ne başvurmaları istenmişti.

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken bir kısmı ise denizde can veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir