Tüketici kredileri için BDDK’dan açıklama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi vade sonları ile kredi kartı taksitlendirme müddetlerinin değiştirilip değiştirilemeyeceğine ait açıklama yaptı. BDDK tarafından son yayımlanan bültene nazaran tüketici kredileri meblağı, 1 Temmuz prestijiyle 6 milyar 774 milyon lira artışla 912 milyar 706 milyon liraya çıktı. Kelam konusu kredilerin 347 milyar 574 milyon lirası konut, 23 milyar 826 milyon lirası taşıt ve 541 milyar 306 milyon lirası gereksinim kredilerinden oluştu.

Söz konusu devirde taksitli ticari kredilerin meblağı 4 milyar 38 milyon lira azalarak 839 milyar 264 milyon liraya indi. Bankaların ferdî kredi kartı alacakları da yüzde 2,6 artışla 283 milyar 939 milyon liraya çıktı. Ferdî kredi kartı alacaklarının 117 milyar 455 milyon lirası taksitli, 166 milyar 483 milyon lirası taksitsiz oldu.

Bankacılık kesiminde takipteki alacaklar, 1 Temmuz prestijiyle bir evvelki haftaya nazaran 614 milyon lira azalarak 159 milyar 896 milyon liraya geriledi. Kelam konusu takipteki alacakların 129 milyar 230 milyon lirasına özel karşılık ayrıldı.

Milliyet’te yer alan habere göre çok sayıda vatandaşın “kredi sicil affı ile yapılandırma hakkı verilmesi ve tüketici kredi taksit sayısının 60 aya çıkarılmasını” talebiyle TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurduğu ortaya çıktı. Komite Lideri AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır da mevzuyu BDDK’ya ileterek yapılacak bir şey olup olmadığını sordu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi vade hudutları ile kredi kartı taksitlendirme müddetlerinin değiştirilmesinin kelam konusu olmadığını belirtti.

BDDK TOPU MECLİS’E ATTI

BDDK kurula yaptığı açıklamada, muhtaçlık, konut ve taşıt kredilerinin vadeleri ve kredi teminat oranlarına sınırlama getirildiği anımsatılarak BDDK’nın, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görüşünü alarak, kelam konusu sınırlamaları değiştirebileceğine işaret edildi.

Vatandaşlarının ve finansal kuruluşların durumunun Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı “Risk Merkezi”nde takip edildiğini kaydeden BDDK, kredi sicil affının kanunla yapılabileceğini ve son yasal düzenlemenin de Haziran 2021’de gerçekleştirildiğini anımsattı. “Yeni bir düzenleme yapılması TBMM’nin takdirindedir” vurgusu yapılan yazıda, “Kredi sicil affı niteliğindeki düzenlemelerin zorunlu haller dışında yapılmasının finans literatüründe ‘asimetrik bilgi’ ve ‘ahlaki riziko’ sözleriyle kavramsallaştırılan, özünde borçluların borç ödeme istek, irade ve eğilimlerini azaltan, bu suretle kredi sisteminin faal işleyişini zayıflatarak finansal sistemin istikrarına ziyan veren bir tesirinin olabileceği değerlendirilmektedir” açıklaması yapıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.