Ticaret Bakanlığı tatil planı yapanları dolandırıcılara karşı uyardı

Yaz aylarının gelmesi ve Kurban Bayramı tatilinin yaklaşması ile birlikte, tatil planlarında artış yaşanmaya başladı.

İnternette dolandırıcılar, kullanıcıların bir anlık dalgınlığından ya da daha az bütçelerle satın alma isteklerinden yola çıkarak gündeme uygun yeni formüller belirliyor.

İnternet dolandırıcıları bu kere de Kurban Bayramı tatili fırsat bildi.

Tatil planları arttı, dolandırıcılar devreye girdi

Ticaret Bakanlığı, tatil planlarında görülen artışla birlikte tüketicileri, uydurma otel tanıtımlarına, aldatıcı indirimlere, dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı.

Tanınmış tesisleri taklit ediyorlar

Özellikle toplumsal medyada tanınmış turizm tesislerinin logo ve isimleri kullanılarak tüketicilerin mağdur edildiği, e-posta ve kısa iletiler üzerinden cazip tekliflerle tüketicilerin mağdur edildiği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı uyardı

Ticaret Bakanlığı, turizm faaliyetlerinin ağır olarak yaşanacağı bu devri fırsata çevirmeyi amaçlayan berbat niyetli bireylere karşı tüketicileri uyardı.

E-posta ve kısa bildiriler üzerinden cazip tekliflere dikkat

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tüketicilerin sıkça tercih ettiği otel ve turizm tesislerinin internet sitelerinin fotoğraf ve isimlerinin kopyalanarak, e-posta ve kısa bildiriler üzerinden cazip tekliflerle mağdur edildiği belirtildi.

Otelin yıldız bilgisi gerçek olmayabilir

DHA’nın haberine nazaran, tekrar bununla birlikte en çok karşılaşılan bir başka aldatıcı ögenin ise konaklama yapılacak otellere ait verilen yıldız bilgisinin gerçek çıkmadığının görüldüğüne dikkat çekilerek, “Sosyal medya, kısa ileti yahut e-posta üzere irtibat kanalları üzerinden gelen teklifin içeriğinde yer alan tesis fotoğraflarının, kurumsal logo ve işaretlerin doğruluğu sorgulanmalıdır.” denildi.

Bakanlık sorgulama yapmak için adres verdi

Turizm Bakanlığı, tüketicilerin seyahat acentalarının ve turizm tesislerinin evraklı olup olmadığını, turizm tesislerinin kaç yıldız sahibi olduğunu ‘www.kulturturizm.gov.tr‘ ve ‘www.tursab.org.tr‘ adreslerinden sorgulayabilirler.

Ticaret Bakanlığı’nın dolandırıcılara yönelik ikazları:

 • Satın alma kararı öncesinde tercih edilen seyahat acentası yahut turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde kayıtlı olup olmadığı sorgulanmalıdır.
 • Özellikle aralıklı yolla imzalanan mukavelelerde, seyahat acentasının yahut turizm tesisinin internet sitelerinde adres, unvan ve bağlantı bilgilerine yer verildiğinin ve ayrıyeten internet sitelerinin ETBİS’e (elektronik ticaret bilgi sistemi) kayıtlı olduğunun denetim edilmesi gerekiyor.
 • Sosyal medya üzerinden yapılan satış yerine seyahat acentalarının kendi internet sitesinin tercih edilmesi, ödemeler gibi konulara dikkat edilmesi gerekiyor.
 • Reklam ve tanıtımı ile karşılaşılan paket tıp ya da konaklama faaliyetinin tüketicileri aldatıcı, aldatıcı nitelikte olduğu bedellendiriliyor ise; ticari reklam ve haksız ticari uygulamaları denetlemekle vazifeli Reklam Heyeti Başkanlığı’na başvurulması gerekiyor.
 • Yapılacak şikayetin Reklam Heyeti Başkanlığınca kıymetlendirilmesi için şikayete mevzu reklamların hangi mecralarda ve hangi tarihlerde yayınlandığı bilgisinin, varsa reklam görsellerinin ve şikayet konusu konuyla ilgili ispat niteliğindeki başka bilgi ve evrakların yazılı olarak yahut elektronik ortamda yapılacak müracaatta iletilmesi gerekmekte.
 • Şayet bu nitelikte bir satın alma yapılır ve sonrasında tüketiciler mağduriyet yaşar ise, bu noktada mağduriyetin giderilmesi için yapılacak müracaat mercii uyuşmazlık fiyatına nazaran Tüketici Hakem Heyetleri yahut Tüketici Mahkemeleri olacaktır.
 • Kayıpların tazmin edilmesi emeliyle pahası 15 bin 430 liranın (2022 yılı için) altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, pahası 15 bin 430 lira ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurabilmektedirler.
 • Ancak Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 73/A hususu uyarınca dava kuralı olarak Tüketici Mahkemelerinde dava açılmadan evvel arabulucuya başvurulması gerekmekte.
 • İndirimli satışlarda geçerli olan genel kurala nazaran indirimden evvelki fiyat, indirimli satışın başlangıç ve bitiş tarihleri ile indirimli satışa sunulan mal yahut hizmetin ölçüsünün açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmek zaruriliği var.
 • Burada bahsi geçen indirimden evvelki fiyattan anlaşılması gereken, o mal yahut hizmete fiyat indiriminin uygulanmasından evvelki 30 gün içindeki en düşük fiyattır.
 • Bu noktada tüketiciler, rastgele bir konaklama ya da paket çeşit tanıtımına ait olarak gördükleri indirim meblağlarının, şayet bilgileri dahilinde ise indirimden evvelki fiyat ile kıyaslamasını yaparak, yapılan reklamın bu manada bir yanıltıcılığa sahip olup olmadığını denetim edebilirler.
 • Örneğin, erken rezervasyon kampanyası kapsamında ileriki bir tarihte sunulacak bir konaklama hizmetine ait rezervasyon fiyatının, 10 bin liradan 5 bin liraya indirildiğinin duyurulması halinde üzerinden indirim uygulanan 10 bin liralık rezervasyon bedelinin, kampanyanın duyurulduğu tarihten evvelki 30 gün içindeki en düşük fiyat olması gerekmekte.
 • Bununla birlikte daha evvel de tabir edildiği üzere, indirim yapıldığı düşünülen otel yahut çeşide ait tanıtım yapılan internet sitesinin doğruluğunu teyit etmek de bir başka usul olarak tüketicilerin mağdur olmasını engelleyebilir.
 • Tatil yapmak isteyenler için sigorta kıymetli.
 • 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun mecburî sigorta ile ilgili kararları gizli olmak üzere, paket cins düzenleyicisi, kontratın hiç yahut gereği üzere ifa edilmemesi nedeniyle tüketicilerin uğradığı her türlü ziyandan sorumlu.
 • Tüketici boşa harcanan tatil vakti için de uygun bir tazminat talep edebilecektir.
 • Ayrıca, türlü seyahat acentaları tarafından tüketicilere sunulan paket çeşit yahut otel konaklama rezervasyonunun başlamasına belli bir mühlet kala cezai kaide ödemeksizin iptaline imkan tanıyan ihtiyari sigorta uygulamasının tüketicilerin yararına olduğu kıymetlendirilmektedir.
 • Paket cinslerde yapılan erken rezervasyonlarda tüketicinin, paket cinsin başlamasından en az 30 gün evvel yazılı olarak yahut kalıcı data saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla paket tıp kontratını feshetme ve ödenmesi mecburî vergi üzere yasal yükümlülükler dışındaki paket çeşit bedelinin rastgele bir kesinti yapılmaksızın iade alma hakkı bulunmaktadır.
 • Fesih bildirimi paket cinsin başlamasına 30 günden daha az bir mühlet kala yapılıyorsa paket çeşit kontratında belirtilmek kaidesiyle muhakkak bir fiyat yahut oranda kesinti yapılabilecektir.
 • Bununla birlikte, tüketicinin gerekli tüm ihtimamı göstermesine rağmen öngöremediği yahut engelleyemediği bir durum yahut zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde ise, paket tıbbın başlamasına 30 günden az bir vakit kalmış olsa dahi tüketicinin fesih bildiriminin akabinde, ödenmesi zarurî vergi üzere yasal yükümlülükler ile üçüncü şahıslara ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç, rastgele bir kesinti yapılmadan iade alma hakkı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.