Tarihi mutabakat sonrası füzeli saldırı! Bakan Akar’dan son dakika açıklaması

 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna’nın Odessa kentindeki patlamaya ait, “Füze saldırısı olduğu biçiminde bilgiler aldık ve bunun üzerine biz esasen temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık.” dedi.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün sabah saatlerinde Odessa’da bir patlama olduğunu tabir ederek, “Füze saldırısı olduğu biçiminde bilgiler aldık ve bunun üzerine biz aslında temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık. Oraya bir füze saldırısı olduğunu tabir ettiler. Füze ataklarından bir adedinin oradaki silolardan bir adedine isabet ettiğini, oburunun de siloya yakın bir bölgeye düştüğünü ve ancak orada kıymetli olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde rastgele bir olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini söz ettiler.” diye konuştu.

Rusya ile de temasta bulunduklarını belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

‘RUSLAR ALAKALARININ OLMADIĞINI BELİRTTİ’

“Bunun yanı sıra Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar katiyen bu hücumla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir halde incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız mutabakattan çabucak sonra bu türlü bir hadisenin meydana gelmesi nitekim bizi de endişelendirdi. Bundan biz de rahatsız olduk. Lakin biz orada dün yaptığımız mutabakattaki, vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir biçimde iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da yeniden görüşmelerimizde lisana getirdik.”

BÜTÜN DÜNYANIN BEKLENTİSİ VAR

Bakan Akar, uygulamaya bir an evvel başlanmasının bütün dünya kamuoyunun da beklentisi olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zaten bu görüşmelerin başlamasıyla dahi, fiyatlarda uzmanlar tarafından tabir edildiğine nazaran bir düşüş olduğunun tespit edildiğini, bunun devam ettirilmesi gerektiğini, münasebetiyle bunu bekleyen insanların rahatlaması bakımından, besin gereksiniminin karşılanması bakımından, insani bakımdan çok kıymetli olduğunu yeniden konuşmalarımızla karşılıklı olarak tabir ettik. Rusya ve Ukrayna ile uyumumuz devam edecek, devam ediyor. Dünkü toplantı sırasında imzaladığımız mutabakat muhtırasında bize düşen sorumluluklar neyse bunları yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede yeniden dünkü mutabakatın gereği olarak Müşterek Uyum Merkezi’nin çalışması için dünden beri yaptığımız çalışmalar sonuçlandı. BM Temsilcisi dahil, Rusya ve Ukrayna temsilcileri şu anda Türkiye ile birlikte Müşterek Uyum Merkezi’nde çalışmaya başladılar. Bizim temennimiz, dileğimiz bu ve emsal olayların hızla bir tarafa bırakılarak vardığımız mutabakat doğrultusunda bu çalışmaların bir an evvel başlaması, şu anda biz yakinen olayı takip ediyoruz ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Temennimiz, dileğimiz mutabakatta belirtildiği üzere bu çalışmaların istendiği halde devam etmesi istikametinde.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.