Şuşa Beyannamesi’nin imzalandığı yerde Haber7 ve Ülke TV’ye manalı plaket

Anadolu Yayıncılar Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı, Azerbaycan Türkiye Meskeni ve Yeniçağ’ın ortaklaşa düzenlediği Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu Azerbaycan’da gerçekleşti. 

Gazetecilerin, Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan kadim kent Şuşa’yı da ziyaret etti. 

HABER7 VE ÜLKE TV’YE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Ülke TV Genel Yayın Direktörü Hasan Öztürk’e, Ermenistan işgaline karşı verilen takviyeye gösterdiği dayanak için plaket verildi. 

Haber7 Genel Yayın Direktörü Osman Ateşli’ye, Ermenistan’ın işgal ettiği Şuşa’yı geri almak için Azerbaycan’ın başlattığı uğraşa verdiği takviye için plaket takdim edildi.

Ateşli, plaketi Azerbaycan Türkiye Meskeni Lideri Tenzile Rüstemhanlı ve Azerbaycan Basın Kurulu Lideri ve eski milletvekili Eflatun Amaşov’un elinden aldı. 

Plaket takdimi, Şuşa Beyannamesi’nin imzalandığı tarihi Şuşa Han Sarayı kalıntılarının yakınında bulunan ünlü bestekar Üzeyir Hacıbeyli’nin büstünün önünde yapıldı. 

ANADOLU YAYINCILAR DERNEĞİ ŞUŞA’YA “ÇIKARMA” YAPTI

Anadolu Yayıncılar Derneği Lideri Sinan Burhan, Ermenilerden kurtarılan Şuşa Bölgesinde açıklamalar yaptı. Şuşa şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan AYD Lideri Burhan, “Anadolu medyası savaş boyunca Azeri kardeşlerinin yanında yer aldı, enformasyon takviyesi verdi. Şuşa dağlarının yüksekliği bile savaşın ne kadar dehşet verici olduğunu gösteriyor. Bu büyük zafer Türkiye Azerbaycan halkınındır” dedi.

AYD’DEN KÜLTÜR BAKANLIĞI VE İRTİBAT BAŞKANLIĞI’NA TEŞEKKÜR

Anadolu Yayıncılar Derneği Lideri Sinan Burhan konuşmasında Azerbaycan’ın bu tarihi yerinde Anadolu medyasının bir ortaya gelmesinden dolay Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’a teşekkür etti. Burhan Bu forumla Azerbaycanlı gazeteciler ile Türk gazetecilerin iş birliğinin artacağını kaydetti.

NURİ PAŞA UNUTULMADI

“Anadolu`dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu” için Azerbaycan’da bulunan gazeteciler İstanbul’dan Edirnekapı Şehitliğinden getirdikleri Nuri Paşa’nın mezarından alınan toprağı Şuşa’da Çıdır düzüne bıraktılar. Anadolu Yayıncılar Derneği  Lideri Sinan Burhan  ve beraberindeki heyet aktiflik sırasında hisli anlar yaşadı.
Foruma, Türkiye’den 30 kişilik gazeteci  küme katıldı. Lokal ve Ulusal medya temsilcilerinin yanı sıra forumda Yeni Çağ Medya Kümesi Agil Alesger, Azerbaycan Türkiye Konutu Lideri Tenzile Rüstemhanlı, Türkiye`nin Azerbaycan Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Medya Geliştirme Ajansı Şube Müdürü Natik Memmedli hazır bulundu.

 
Ülke TV Genel Yayın Direktörü Hasan Öztürk`ün moderatörlüğünde yapılan Karabağ Zaferinde Azerbaycan-Türkiye Medyasının Rolü isimli birinci panelde milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Takvim Gazetesi Ankara temsilcisi Ekrem Kızıltaş, Real TV Genel Yayın Direktörü Mir Şahin, Haber 7 Genel Yayın Direktörü Osman Ateşli ve CNN Türk yorumcusu Güngör Yavuzaslan Vatan Savaşı sırasında ve ondan sonra Azerbaycan gerçeklerinin dünyaya ulaştırılmasında her iki ülke medyasının üstlendiği rol hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Türk Dünyası Medya İşbirliği Arayışları başlıklı ikinci panel Emin Pazarcı`nın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelde, Türkiye Gazetesi müellifi Rahim Er, KonTV Genel Yayın Direktörü Yaşar Toy, İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Lideri Seyfullah Türksoy, Aydınlık Gazetesi muharriri Gaffar Yakınca ve Azerbaycan Basın Kurulu Lideri Eflatun Amaşov konuşma yaparak Türk devletleri ortasında medya alanındaki işbirliği imkanlarının şimdiki durumu ve perspektifler hakkında fikirlerini bölüştüler, mevcut gidişatı masaya yatırdılar.

Forum sonunda hatıra resmi çektirildi. Forum çerçevesinde Azerbaycan`ın kültür başşehri Şuşa da ziyaret edildi.

BÜYÜKELÇİLİK ZİYARETİ

Türkiye’den giden gazeteci heyeti Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı tarafından da kabul edildi. Büyükelçi Bağcı kabul sonrası gazeteciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

KADİM KENT ŞUŞA’YA ZİYARET 

Bakü`de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı ve Kültür Bakanlığı`nın dayanağı, Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD), Yeni Çağ Medya Kümesi ve Azerbaycan Türkiye Meskeni organizatörlüğünde düzenlenen Anadolu`dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu iştirakçileri Azerbaycan’ın kültür başşehri Şuşa’yı ziyaret ettiler.

Bakü’de Türkiye ve Azerbaycan’ın önde gelen gazetecilerinin iştirakiyle düzenlenen Anadolu`dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu Şuşa’ya ziyaretle sona erdi.

Gazeteciler – AYD Lideri Sinan Burhan, Aydınlık Gazetesi muharriri Gaffar Yakınca, Takvim Gazetesi Ankara temsilcisi Ekrem Kızıltaş, Haber 7 Genel Yayın Direktörü Osman Ateşli, Türkiye Gazetesi müellifi Rahmi Er, Hürriyet Gazetesi Ankara Yazı İşleri Müdürü Fatih Tekeci, Yeni Akit Gazetesi Ankara temsilcisi Hacı Güzel, Çay TV İdare Heyeti Lideri İsmail Torlak, KonTV Genel Yayın Direktörü Yaşar Toy, TV yorumcusu Güngör Yavuzaslan ve öbürleri, ziyaret kapsamında Ermeni işgalinden kurtarılmış topraklardaki yıkımı gördü, Karabağ’ın yine kalkınması için yapılan işlere şahit oldular.

Yeni Çağ Medya Kümesi Lideri Agil Alesger ve ATEV Lideri Tenzile Rüstemhanlı, konuklara işgalden azad edilmiş topraklardaki Ermeni barbarlığının somut ispatı olan bina kalıntıları, dağılmış konutlar hakkında bilgi verdiler. Alesger, 30 yıldan beridir Ermenilerin kirli işlerinin yapıldığı bu toprakların yine Öz’üne döndüğünü belirterek bunun haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Tenzile Rüstemhanlı ise kardeş ülke gazetecilerinin bu topraklarda bulunmasından memnunluk duyduğunu lisana getirdi.

Katılımcılar birinci olarak Şuşa’nın göz bebeği olan Cıdır Düzü’ne giderek kültür başşehrinin hoşluğunu seyrettiler.

AYD Lideri Sinan Burhan Cıdır Düzü’nde konuşma yaparak ziyaretin hedefi ile ilgili bilgi verdi. Burhan, Azerbaycan’ın kahraman askerlerinin Şuşa dağlarını tırmanarak düşmanı mahvettiğini hatırlattı. Şuşa’nın Azerbaycan kültürüne eşsiz katkılar sağladığını söyleyen Burhan’ın konuşmasından sonra milletvekili Sabir Rüstemhanlı Şuşa ile ilgili anılarını anlattı, kendinin yazmış olduğu şiiri seslendirdi. Rüstemhanlı, Kafkas İslam Ordusu kumandanı Nuri Paşa’nın mezarına dökmesi için gazeteci Güngör Yavuzaslan’a Şuşa toprağı verdi. Akabinde Karabağ Azerbaycan’dır flashmob’u düzenlendi.

Daha sonra Azerbaycan’ın ünlü şairi Molla Penah Vagif’in mezarı ziyaret edildi, konuklara Vagif hakkında bilgi verildi.

Gazeteciler daha sonra Şuşa’nın sembolü olan Şuşa Kalesi’ni ziyaret ettiler.

Şuşa’daki Karabağ Oteli’nde konukların erdemine ATEV Lideri Tenzile Rüstemhanlı isminden yemek verildi.

Gazetecilerin ziyareti, onlara Şuşa’dan hatıra ikramlarının takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çektirilmesiyle son buldu.

GAZETECİLERE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Şuşa’da Türk gazetecilere, Ermenistan’a karşı verilen bağımsız uğraşına verdikleri dayanak için plaket takdim edildi. Plaket verilen isimler şöyle: 

 • Hasan Öztürk Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni

   

 • Emin Pazarcı Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi
 • Osman Ateşli Haber7 Genel Yayın Yönetmeni

 • Sinan Burhan Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı

   

 • Ekrem Kızıltaş Medya Derneği Lideri ve Takvim Gazetesi Yazarı
 • Seyfullah Türksoy İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı
 • Hacı Güzel Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi

   

 • Satılmış Bıçakçı
KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.