Son Dakika: Toplumsal medya ve İnternet haberciliği düzenlemesi TBMM kurulunda

SON DAKİKA HABERİ: AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan basın, toplumsal medya ve internet haberciliğine ait düzenlemeleri içeren Basın Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine, TBMM Adalet Komitesi’nde başlandı.

Komisyon, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler başkanlığında toplandı.

MHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, teklifin birinci imza sahibi olarak yaptığı konuşmada, düzenlemenin uzun müddettir tartışıldığını, leh ve aleyhteki görüşleri hürmetle karşıladıklarını söyledi.

Kanun teklifinin hak ve özgürlükleri kısıtlayacağının, basına sansür getireceğinin, seçimleri tehlikeye düşüreceğinin sav edildiğini belirten Yıldız, “Arkadaşlar, toplumsal medyanın durumunu biliyorsunuz. Toplumsal medyanın bir ahlaki yenilenmeye gereksinimi var. Bu çok net. Bu bahiste yalnızca Türkiye değil, dünya kamuoyu hemfikir.” diye konuştu.

İnsanların habere ulaşmak için toplumsal medyayı kullandığını, gelişmelerin, toplumsal ve tüzel sorunları de beraberinde getirdiğini söz eden Yıldız, temel hak ve özgürlükleri muhafazanın devletin misyonu olduğunu vurguladı.

YENİ BİR DÜZENLEMEYE MUHTAÇLIK VAR

Yıldız, dinamik olan bu süreci yönetebilmek için yeni bir düzenlemeye muhtaçlık duyulduğunu lisana getirdi.

İnternetin data paylaşımında denetim edilmesi güç bir güç doğurduğunu söyleyen Yıldız, kültür, finans, toplumsal alan, siyasette palavra ve aldatıcı bilgi yaymanın toplum hayatında önemli hasarlara sebep olduğunu kaydetti.

Birçok ülkenin dezenformasyonu ceza yaptırımına bağladığının altını çizen Yıldız, Türk Ceza Kanunu’nda palavra haber yaymaya yönelik yalnızca bir unsur bulunduğunu, onun da savaş durumlarını kapsadığını anlattı.

Feti Yıldız, teklifin en çok tartışılan 29. unsuruyla, halk ortasında telaş, endişe yahut panik yaratmak emeliyle ülkenin iç ve dış güvenliğini, kamu sistemi ve genel sıhhatiyle ilgili gerçeğe karşıt olduğu bilinen bir bilgiyi kamu barışını bozacak halde alenen yaymanın kabahat olarak düzenlendiğini belirtti.

Bu kabahatin tehlike cürmü olduğunu aktaran Yıldız, tehlike hatalarında hatanın işlenerek sonuç alınması halinde cürümle çabada geç kalınmış olunacağını söz etti.

Yıldız, dezenformasyon olarak bilinen fiillerin, şahısların kişisel kanaatlerini açıklama yahut haber verme hakkıyla karıştırılmaması için failin halk ortasında tasa, kaygı, panik yaratma konusunda özel bir gayesi, saiki bulunmasının koşul olduğunu kaydetti.

Bu cürmün taksirle işlenmesinin de mümkün olmadığını lisana getiren Yıldız, “Buna toplumsal muhalefeti bastırma ya da sansür yasası diyebilmek için 6’lı masanın mütemmim cüzü olmak gerekir.” dedi.

“Özgürlüklerle değil cürümle uğraş ediyoruz”

MHP Genel Lider Yardımcısı Yıldız, teklifle toplum hayatının huzur ve itimat içinde yürümesi ve kamu barışının korunmasının amaçlandığını vurguladı.

Almanya’nın dezenformasyon kanunu yürürlüğe girdikten sonra basın özgürlüğü sıralamasında 15. sıradan 11. sıraya geldiğini anlatan Yıldız, “Biz özgürlüklerle değil, kabahatle gayret ediyoruz. Toplumsal tertibin korunması için türel pahası bilerek, isteyerek ihlal edenlerle gayret ediyoruz. Burada yerimiz, duruşumuz belirlidir. Palavra haber hatasının toplumu kemiren bir tehlike olduğunu izah etmeme gerek yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, fikir ve tenkit özgürlüğünün olmadığı yerde hayatın çekilmez hal alacağını belirtti.

Teklifin birinci imza sahiplerinden AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ise daha uygun, beklentileri daha çok karşılayacak bir teklif olması konusunda birtakım unsurlarda değişikliği uygun gördüklerini lisana getirdi.

Özdemir’in de düzenlemeleri hakkında bilgi verdiği teklifin tümü üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.