Putin’e darbe argümanı tekrar gündemde: “Kremlin, şimdiden yerine kimi getireceğini düşünmeye başladı”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Rusya’da üst seviye isimlerin ve seçkinlerin Devlet Lideri Putin’i misyondan alıp yerine öbür birini getirmek istediği sav edildi. Son periyotta Rusya’da üst seviye isimlerin Putin’in idaresinden ve savaştan son derece rahatsız olduğu aktarılırken, tezleri güçlendirecek bir haber de Cenevre’den geldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde üçüncü ay geride kalırken, Rusya Devlet Lideri Putin’e yönelik darbe argümanları tekrar gündemde.

Rus basının, Kremlin kaynaklarına dayandırdığı haberinde, üst seviye Rus yetkililerin Putin’siz bir hükümet planladıklarını öne sürdü.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin üç ay sonra, bir hükümet kaynağı Rus-Letonya kanalı Meduza’ya Kremlin yetkilileri ve Rus seçkinleri ortasında “Putin’den mutlu olan neredeyse hiç kimse yok” dedi.

Kaynak, “İş insanları ve hükümetin birçok üyesi, Putin’in yaptırımların ölçeğini düşünmeden savaşı başlatmasından mutsuz. Zira bu yaptırımlarla yaşamak imkansız” dedi. Rus kanalı, haberin daha sonra iki hükümet yetkilisi tarafından da doğrulandığını duyurdu.

RUS İSTİHBARATI DA İŞİN İÇİNDE

Argümana nazaran, Rus istihbarat toplulukları da Putin’in Ukrayna Savaşı konusundaki beceriksizliğine ikna oldu. Ukrayna’nın casusluk ajansı şefi, Putin’in bir suikast teşebbüsünden kurtulduğunu ve darbe telaşları nedeniyle kendini daha da tecrit ettiğini öne sürmüştü.

Cenevre’deki BM ofisinde kıdemli bir Rus diplomatın da dün istifa ettiği ve buna neden olan Ukrayna işgalini gösterdiği bildirildi. Bu bilginin ortaya çıkması, birçok Rus diplomatın savaşı desteklemediğini söyleyen tezleri da güçlendirdi.

41 yaşındaki Boris Bondarev, 20 yıllık diplomatik hizmetin akabinde Pazartesi sabahı istifa ettiğini açıklarken, ‘ülkesinden hiç bu kadar utanmadığını’ söyleyen bir mektup gönderdiği belirlendi.

Putin’in, Rusya’nın iç güvenlik teşkilatı FSB’yi, erken başarısızlıklardan sonra Ukrayna’da istihbarat toplamaktan sorumlu başkan kuruluş olarak vazifeden aldığı ve yerine askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun yerleştirdiği de savlar ortasında yer aldı.

‘SUİKAST TEŞEBBÜSÜNDEN KAÇMAK İÇİN…’

Öte yandan Ukrayna savunma bakanlığının ana istihbarat yöneticisi Tümgeneral Kyrylo Budanov dün Putin’in rastgele bir suikast teşebbüsünden kaçınmak için astlarıyla yakın temasını kestiğini öne sürdü.
Tümgeneral Kyrylo Budanov, Ukrayna basınına yaptığı açıklamada, “Manik sendromlarından kimilerine bakıldığında, Putin, muhtemel bir halefinin gelmesinden korkuyor ve açıkça bu durumun farkında. Dolayısıyla herkesi muhakkak bir aralıkta tutuyor. Ve sonsuza dek karar süreceğine inanıyor. Fakat o denli olmayacak. 20. ve 21. yüzyıllardaki rastgele bir diktatörün tarihine bakın. Hepsinin sonu birebir. Birden fazla durumda, kendi istekleri dışında öldüler.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.