Özer’le tartışma yaşayan AKP’li milletvekilleri Dönmez’e de ulaşmakta ıstırap yaşıyor

2023 seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabineye “neşter vuracağı” belirtiliyor. Bu kapsamda geçen haftalarda Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin vazifeden alınacağı gündeme geldi. Bakan Dönmez’in “görevden alınacağı” tezlerinin gerisinde ise AKP içindeki “atanmış-seçilmiş” tartışması ve “partili vekillerle iletişimsizlik” olduğu kaydediliyor.

AKP kulislerinde, Erdoğan’ın geçen haftaki vilayet liderleri toplantısında kullandığı, “Parti içinde üslubuyla, tutumuyla kahra yol açan şahıslar çıkabilir; bunları geri plana çekip, öteki alanda istifade etmeliyiz” kelamlarıyla “olası kabine değişikliğini” işaret ettiği konuşuluyor.

Erdoğan’ın “doğrudan parti içine ileti verdiği ve kabine toplantılarında bakanları sık sık “milletvekillerinin taleplerine cevap verilmesi” için uyardığı” belirtiliyor. AKP’nin Kızılcahamam kampında da Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile AKP’li milletvekilleri ortasında yaşanan tartışmaya atıf yapılarak, Erdoğan’ın, bakanlara yönelik talimatlarına rağmen, Dönmez ile bakanlık bürokratlarının “AKP’li milletvekillerinin bilgi edinme taleplerine geri dönüş yapmadığı” kaydediliyor.

AKP’liler, geçen aylarda yaşanan elektrik faturalarındaki artış üzerine yaşanan tartışmaları örnek gösteriyor.

“FATURA ŞİKÂYETLERİ”

Yüksek faturalar karşısında alanda yurttaşlarla buluşan milletvekillerine, faturaların yükseliği ile ilgili sayısız şikâyet geldiği, o periyot bu şikâyetlerin birçoğunu bakanlığa aktarmada “sıkıntı yaşadıklarını” tabir ediyor. Elektrikteki KDV’nin yüzde 8’e düşürüldüğü anımsatılarak, “Elektrik faturalarının tartışıldığı devirde Erdoğan, bir kabine toplantısı sonrası çıktı ve KDV oranlarındaki değişimi kamuoyu ile paylaştı. O devir alana indiğimizde, yurttaşlarımızdan gelen çok sayıda şikâyet vardı. Lakin o periyot maalesef bakanlıktan ayrıntılı bilgi verilemedi. Can alıcı bir mevzuydu. Bu durum alanda AKP’nin elini güçsüzleştirdi” değerlendirmeleri yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.