Orman yangınları çam balını bitirme noktasına getirdi: Bal fiyatlarında korkutan iddia

İklim kesiminden etkilenen arıcılık dalı, orman yangınlarıyla daha da makûs bir hâl aldı.

İki yıldır orman yangınlarının yaşandığı Muğla’da 14 bine yakın arı konaklama noktasının yüzde 70’i yanarak kullanılamayacak duruma geldi. Kalan yüzde 30’unda ise Basra böceği yok denecek kadar azaldı.

“MARMARİS’TE BÜSBÜTÜN BİTTİ”

Sözcü gazetesinden Sarıipek’in haberine nazaran, Muğla Etraf ve Arı Müdafaa Derneği Lideri Şamil Tuncay Beştoy, “Dünya çam balı üretiminin yüzde 92’si Anadolu’da, bunun yüzde 85’i Muğla’daydı. Muğla’nın yüzde 35’i ise Marmaris’teydi ancak büsbütün bitti” dedi.

“Göçer arıcıların dönecek yerleri kalmadı” diyen Beştoy, “Yani getirip kovanlarını koysalar bile o arıların bal yapacağı ormanlar yandı, o arılar da ölecek” diye konuştu.

Arıcılık yapan Mehmet Yücel ise bu türlü giderse bir kilo balın fiyatının 400 lirayı geçeceğini savundu.

“14 BİNE YAKIN ARI KONAKLAMA NOKTASI VARDI”

Beştoy, Muğla genelinde yetkili makamlarca belirlenen 14 bine yakın arı konaklama noktası olduğunu belirterek, “Her sene köy muhtarları, bölgenin önde gelen arıcıları, ilçe tarım müdürlüğü elemanlarınca bölgedeki arı konaklama sayıları güncelleniyor. Artık bu noktaların yüzde 70’i yandı ve arı konamaz” dedi.

“Aslında yüzde 100’üne konamaz” diyen Beştoy, “Çünkü yanlayan yerler de sıcaktan etkilendiği için Basra randımanı kalmadı.

Zaten iklim krizi nedeniyle son 3-4 yıldır Basra azalıyordu. Marmaris’te Osmaniye, Bayır, Camiyanı, Orhaniye ve Datça ilçesindeki arıcılar artık bitti. Şu anda var olan tanıma nazaran yeni bir güncelleme gerekiyor. Maalesef bu yapılmadı. Evvelki yangınlardan bu yana bunu söylüyoruz fakat nedense bir türlü yapılmıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.