Murat: İktisat siyasetinin yakında değişmesini bekliyorum

Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti (PPK), bugünkü toplantısında siyaset faizini yüzde 14’de sabit bıraktı. Ekonomistlerden, döviz kurları ve enflasyonu daha da yükselteceği gerekçesiyle karara tenkitler geldi.

TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Atılım Murat, global ekonomilerde güç ve besin tarafındaki negatif şokların sürdüğünü belirterek, enflasyonun düşeceği beklentisinin gerçekçi olmadığını söyledi. TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon sayısının dahi yüzde 100’e ulaşacağı öngörüsünde bulunan Murat, Habertürk canlı yayınında yaptığı değerlendirmede, “Enflasyonu düşürmek için bir şey yapılmıyor. İktisat bu türlü gitmez. İktisat siyasetinin değişeceğini bekliyorum, o denli 3-5 ay beklemeden” dedi.

EĞİLMEZ: NİÇİN DÖVİZ SATIYORLAR O KISMI ANLAŞILMIYOR

İktisatçı Mahfi Eğilmez ise tenkitler bir üslupla, “Merkez Bankası istikrarı seçti: Faiz düşük kalacak, kur yükselecek, cari açık fazlaya dönüşecek, yerli üretici ithalattan vazgeçip imalata dönecek, maliyetler ve enflasyon düşecek. Buraya kadar açık da, niçin döviz satıp kuru düşük tutmaya çalışıyorlar o kısmı anlaşılamıyor” dedi.

ÖZATAY: ŞAKACI MERKEZ BANKASI

İktisatçı Fatih Özatay, enflasyondaki yükselişe dikkat çekerek, “Enflasyon 3 haneye giderken, şakacı Merkez Bankası ‘TCMB…enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana…yüzde 5 amacına ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları…kararlılıkla kullanmaya devam edecektir” diyor. Hakkını yemeyelim faizi kararlı biçimde yüzde 14’te tutuyor” tenkidinde bulundu.

TURHAN: KREDİ KANALINA OLAN İNANCINIZ GÖZYAŞARTICI

Merkez Bankası eski lider yardımcısı İbrahim Turhan ise PKK metninden alıntılar yaparak, toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“PPK toplantısı manasını yitirdiği üzere karar metni de üzerinde yorum yapmaya bedel bir bağlantı ögesi olmaktan çıktı ne yazık ki… İlla bir şey demek gerekirse; birinci paragrafı son cümlesine kadar okuduğunuzda ‘hah, sıkı bir faiz artırımı geliyor herhalde’ dersiniz. ‘Merkez bankaları destekleyici mali duruşlarını hala sürdürmektedir‘ … Ne kadar şakacısınız sayın üyeler. Kredi kanalına olan bu inancınız da göz yaşartıcı. Lakin bu kredi sorununu biraz yanlış anlamış olabilir misiniz sanki?

Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir biçimde kurumsallaşması gayesiyle TCMB’nin tüm siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir.’ … dokunaklı kelamlar.”

YEŞİLADA: ARTIK ÇOK GEÇ

Ekonomist Atilla Yesilada da faiz kararına ait “TCMB faiz değiştirmedi, zati değiştirse ne muharrir? Seçimlere en fazla 1 yıl kala, 5000 puan faiz artırımı mı ilan edecekti? Artık orto-doks olmak için çok geç, hokko-boz olmaya devam” tenkidinde bulundu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.