Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Alman mevkidaşına Kavala reaksiyonu

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

Baerbock, Haziran ayı ortasında yapacağı ziyareti koronavirüse yakalanması nedeniyle iptal etmişti.

Daha evvelki planda olduğu üzere Yunanistan ve Türkiye’yi birebir çeşit kapsamında ziyaret eden Baerbock, sabah evvel Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü.

Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü

Ardından Türkiye’ye gelen Baerbock, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

İkili görüşme sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Annalena Baerbock kameraların karşısına geçti.

“Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz”

AİHM kararlarını pahalandıran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’a hatırlatmazken niçin daima Kavala konusunu gündeme getiriyorsunuz? Zira Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz.şeklinde konuştu.

“DAEŞ’le uğraş etmek istiyorsanız alana inersiniz”

Çavuşoğlu, basın toplantısında Terör örgütlerine kucak açılmasının müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacağını vurgulamak isterim. Suriye’de Türkiye olarak tüm terör örgütlerine karşı şehitler verdik. bugün tehdit oluşturuyorlar. Müttefiklerimizden beklentimiz, ‘terör telaşlarını anlıyoruz’ derken, yalnızca kelamla değil katkı vermelerini bekleriz. DAEŞ’le uğraş etmek istiyorsanız alana inersiniz. YPG, DAEŞ’le gayret etmiyor. Almanya’daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz. dedi.

Alman Bakan Baerbock da tahıl muahedesi konusundaHükümetinizin başardığı, açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok insan için umut ışığı. Size büyük hürmet gösteriyoruz. sözlerini kullandı.

“Yunanistan ağlamayı çok âlâ bilir”

Alman mevkidaşının Yunanistan’daki açıklamalarına değinen Çavuşoğlu, Yunanistan’ın ağlamayı çok yeterli bildiğini ve propagandalarına kanılmaması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Yunanistan adaları silahlandırıyor”

Bu adalar Yunanistan’a Lozan Paris Barış Antlaşması’yla verildi. Yunanistan bunları silahlandıramaz, deniyor. Fakat Yunanistan bunu silahlandırıyor. Yunanistan, Avrupa Birliği ülkesi diye yanlış yaptığı halde sahip çıkmak yanlışsız değil. Biz mektup yazdık bunu anlattık. Memleketler arası hukukla yanıt veremiyor. Şayet hatalıysa siz de haksızsın diyebilmelisiniz. Ancak bunu diyemiyorsunuz.

“Almanya’nın istikrarlı tavrının devam etmesini bekliyoruz”

Her türlü istismarda, kol kırılır yen içinde kalır, diye bizde kelam var. Bu cins muahedelerde Avrupa Birliği olarak değerli ülkeler olarak Almanya olarak biz bu hususta ne yapabiliriz diye bakmalısınız. Sayın Merkel periyodunda Almanya istikrarlıydı. Biz üçüncü taraflara istikrarlı olun adaletli olun diyoruz. Yunanistan da bizim tarafımızı tutun, diyor. Maalesef başarılı da oluyor. Biz Almanya’nın istikrarlı tavrının devam etmesini bekliyoruz. Bir ülke haksızken onun yanında olmak gerçek olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.