Mansur Yavaş: Beş günde bir yıllık ölçünün yarısı kadar yağış aldık

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Ankara’da yaşanan sel felaketiyle ilgili ‘Ankara Afet Bilgilendirme Raporu’nu açıkladı.

Yavaş, iklim değişikliği ve çarpık kentleşmenin de tesiriyle yağışın boyutu, suratı ve tesirinin değiştiğini, kentte son periyotta kent selleri meydana geldiğini belirtti.

Yavaş, şunları söyledi:

“Haziran aylarında her vakit yağış olurdu fakat artık iklim değişikliğinin ve çarpık kentleşmenin de tesiriyle yağışın boyutu, suratı ve tesiri değişir oldu. Kentimizde maalesef son periyotta kent selleri meydana geliyor. Birtakım ilçelerde damla bile düşmezken kimi ilçelerde taş üstünde taş kalmıyor. Yağışın üst üste gelmesi sonucu ise toprağın doyma oranı artıyor ve her takip eden yağış, takip ettiği yağıştan daha tehlikeli bir durum oluşturuyor. İşte iklim değişikliği ve çarpık kentleşme ortamında, Ankara’da pak su temini ve altyapı için yıllarca ihmal edilmiş bölgelerimiz vardı. Kentte çok değerliye su satılıyor, bu satıştan elde edilen gelirler çılgın projelere aktarılıyordu. 2005–2018 yılları ortasında suyun metreküp fiyatı ortalama 1,6 dolardı; yani bugünün parasıyla tonu 28 liraya su satıldı. Bir kere daha vurguluyorum. Bugünün parasıyla suyun tonu 28 liraydı. Bu yüksek meblağdaki parayla da helikopterler alındı; atıl havuzlar ve otopark sistemleri kurup uçuş okulları açıldı. ASKİ’nin milyarlarca lirası Fen İşleri’nin yatırımlarına aktarılırken, kendi yapması gereken altyapı yatırımları daima ötelendi. Biz ise bugünkü şartlarda 0,7 dolara pak suyu vatandaşlarımızla buluşturuyoruz.”

’70-80 GÜNDE KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPMANIN YANLIŞLIĞINI GÖRDÜK’

Yavaş, bir yılda düşen ortalama yağış ölçüsünün yarısı kadar 5 günde yağış aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Buna karşın, altyapı yatırımı yaptığımız 102 bölgenin neredeyse tamamında sorun yaşamadık. Yeni yapılan hiçbir altgeçitte su taşkını gerçekleşmedi. Bu durum bize, at yarıştırır üzere 70-80 günde köprülü kavşak yapmanın aslında ne kadar yanlış olduğunu da gösterdi. Balık adamların arama yaptığı köprüler yerine uygar toplumlardaki üzere altyapısı ve sanat yapılarıyla örnek olan köprü çalışmalarına imza attık. Sorun yaşanan bölgelerde ise belediye gruplarımız hem anlık müdahalelerde bulunarak vatandaşlarımızın yanında oldu hem de bu bölgeler derhal yatırım programı kapsamına alınarak esaslı tahlil için harekete geçildi. Öteki devlet kurumlarıyla da iş birliği içerisinde hareket edildi ve vazife alanlarında takviye verildi. Cumhuriyetin başşehrinde açıktan akan lağım ve asbestli borular kalmayana kadar çalışacağız. Herkes kesintisiz ve sağlıklı suya kavuşsun diye projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.