LGS heyecanı başladı

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) imtihanı başladı.

Türkiye genelinde 1 milyon 236 bin öğrencinin ter dökeceği LGS imtihanı sabah 09.30’da başladı. İstanbul’da da on binlerce öğrenci sabah erken saatlerde imtihana girmek için okullara koştu. Veliler ise okul önünde heyecanla çocuklarının imtihandan çıkmasını bekledi.

Ataköy Atatürk Ortaokulu’nda imtihana giren öğrencilerden Hikaye Pak “Çok ağır bir tempoydum. Kendime ayıracak vaktim yoktu neredeyse. Bir formda atlattık. Beklentim yüzde 10 içerisine girmek beni memnun edecektir” tabirlerini kullandı.

Anne Sema Pak ise “Ben çocuğumla gurur duyuyorum. Hepsi hoş halde emek verdiler. Elimden geleni yapmaya çalıştım. Elimizden gelen takviyesi verdik. Hayatını kendi kuracak. Gerçek adımları atmasını sağlamaya çalışıyoruz. Her şeyden evvel karar onun kararı. Hoş bir imtihan geçireceğine eminim” halinde konuştu.

İmtihana giren öğrencilerden Kerem Uçar ise “Sürekli çalıştım. Güzel notlar aldığım vakitler oldu. Berbat notlar aldığım vakitler oldu. Bu türlü bir yıl geçti. Bence hoş bir yıl geçti. Artık bir yıllık emeğimin karşılığını almaya geldim. Umarım alır. Korktuğum bir ders yok. Matematiğin tekrar güç olacağını düşünmüyorum. İmtihandan korkmuyorum” formunda konuştu.

Bir öteki öğrenci İsra Naz Aydın da heyecanlı ve dertli olduğunu fakat imtihandan başarılı bir sonuç almaya çalışacağını söyledi.

Türkiye genelinde yapılan merkezi imtihanda 1 milyon 236 bin öğrenci ter dökecek. 2 oturum halinde gerçekleşecek olan Liselere Geçiş İmtihanında (LGS) birinci oturumda Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı lisan derslerinden 50 soru için öğrencilere 75 dakika müddet verilecek.

İkinci oturumda ise matematik ve fen soruları bulunurken öğrencilere 40 soruyu çözmeleri için 80 dakika verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.