Kuşağı tükenmekte olan ‘beyaz altın’ı kaçak topladılar

Nesli tükenmekte olduğu gerekçesiyle yabani orkidelerin (salep) tabiattan toplanmasına müsaade verilmiyor.

Samsun’un Çarşamba ilçesinde bir fındık bahçesinde doğal yollarla büyüyen salep orkideleri kimliği bilinmeyen kişi ya da bireyler tarafından toplandı.

Arazisine müsaadesiz giren şahıslar tarafından salep orkidelerinin tahrip edildiğini belirten Süleyman Serttaş, “Fındık bahçemizde doğal olarak yetişen Anadolu orkideleri olarak bilinen salep bitkileri kimliği meçhul şahıslar tarafından evvelki gün sökülerek yumruları alınmış” dedi.

“BÜYÜK VE İRİ OLANLARI SEÇMİŞLER”

Bahçedeki tüm orkideleri değil bilhassa büyük ve iri olanları seçtiklerini söyleyen Serttaş, “Kimyasal hususların orkidelere ziyan vereceği fikriyle yıllardır bahçemizde kimyasal ilaç, gübre kullanmıyoruz. Doğal hayvan gübreleri kullanıyoruz. Tüm aile bireyleri olarak şuurlu formda koruduğumuz orkidelerin tahrip edilmesiyle alakalı gerekli müracaatımızı ilgili ünitelere yaptık” diye konuştu.

109 BİN TL PARA CEZASI

Devlet teşvikiyle denetimli yetiştiriciliği sağlanan ve her geçen gün artan talebiyle salep orkideleri dikkati çeken ziraî eserler ortasında yer alıyor.

Halk ortasında ‘beyaz altın’ olarak isimlendirilen salep orkidesinin yaş kilogramı 300 TL, kurutulmuş kilogram fiyatı ise 2 bin TL’nin üzerinde süreç görüyor. Salep soğanları, ‘Nesli Tehlikede Olan Yabani Bitki ve Hayvan Tiplerinin Milletlerarası Ticaretine Ait Sözleşme’ye (CITES) nazaran, kuşağı tehlike altında cinsler listesinde bulunuyor.

Koruma altına alınan salep bitkisinin tabiattan toplanması halinde ise 109 bin 503 TL idari para cezası kesiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.