Kurbanlıklar pazara inince sıkı pazarlıklar da başladı

Yurtta kurbanlık gereksiniminin değerli kısmının karşılandığı Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan ve Erzincan’ın bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki besiciler, uzun müddettir bakımını yaptıkları büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını pazarlarda satışa çıkardı.

Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere ülkenin birçok kentine kurbanlık sevk edilen bölgenin ve ülkenin kıymetli hayvancılık merkezlerinden Kars’ta da besicileri Kurban Bayramı öncesi heyecan sardı.

Ağrı, Ardahan, Iğdır, Erzurum üzere vilayetlerden Kars’taki hayvan pazarlarına gelen vatandaşlar, Selim ilçesinde pazartesi ve perşembe günleri kurulan pazarda satışa çıkartılan kurbanlıkları almak için sıkı pazarlık yapıyor.

İyi bir periyot geçirme umuduyla sabahın erken saatlerinde hayvanlarını köylerden pazara getiren besiciler de kurbanlıklarını müşterilerine satmaya çalışıyor.

Besici ile alıcılar ortasında sıkı pazarlık yaşanan hayvan pazarında, fiyatta anlaşılması halinde kimi kurbanlıklar satılırken birtakım pazarlıklar ise sonuçsuz kalıyor.

Hayvan pazarındaki kurbanlıklar da alanda bulunan veteriner tabiplerce çeşitli denetimlerden geçiriliyor.

Halk ortasında “peşin hayvan pazarı” olarak isimlendirilen alanda, satılan kurbanlıkların parası besiciye peşin veriliyor.

“Esas hareketlilik bayrama 10 gün kala başlıyor”

Besicilerden Kemal Sume, AA muhabirine, Selim Hayvan Pazarı’na çeşitli vilayet ve ilçelerden vatandaşların geldiğini belirterek, “Erzurum, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Kars’ın Kağızman ilçesinden ve Kars vilayet merkezinden vatandaşlar geliyor, burada kurul olmadığı için gönül rahatlığıyla alışveriş yapabiliyorlar. Buradan daima hayvan sevkleri var, hayvanların hepsi kayıtlı. Kurbanlık almak isteyenler gelip bakıyor, piyasayı araştırıyor. Şu an alıcılar bayramın yaklaşmasını bekliyor. Temel hareketlilik bayrama 10 gün kala başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Kurbanlık almak için pazara gelenlerden Sezai Yurdalan da canlı hayvan pazarlarında hareketliliğin başladığını vurgulayarak, “Kurban Bayramı’nın yaklaşmasından ötürü piyasa haraketli. Piyasa şu an kurbanlık olacak hayvanlar üzerinden dönüyor.” dedi.

“Fiyatlar çok aşırı değil”

Yener Üreyir de kurbanlık bakmak için pazara geldiklerini lisana getirerek, “Kurbanlık alacağız, şu an bakıyoruz. Fiyatlar çok aşırı değil, burada haftada iki sefer hayvan pazarı kuruluyor. Etraf vilayet ve ilçelerden, köylerden hayvan alışverişi yapmak isteyenler buraya geliyor.” diye konuştu.

Beslediği tosunu satmaya çalışan Yasin Sülü de umutla alıcı beklediklerini tabir ederek, “Tosunu bugün pazara getirdim, kendim bakıp yetiştirdim, artık de satmak için buradayım. Müşteri bulursam satacağım.” formunda konuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.