Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze masraflarının 6 milyar sterlin tutacağı argüman edildi

Evening Standards gazetesinde yer alan habere nazaran, halka açık olarak düzenlenen devlet cenazelerinin kamu tarafından finanse edildiği ve milyonlarca sterline mal olduğu tabir edilirken, Evening Standards Avam Kamarası kaynaklarına nazaran, Kraliçe II. Elizabeth’in annesinin 2002’deki yapılan cenazesinin yaklaşık 5,4 milyon sterline mal olduğunu, sadece polis gruplarına 4.3 milyon sterlin harcandığını belirtti. 1997’de hayatını kaybeden Prenses Diana’nın cenazesinin ise 3 milyon ile 5 milyon sterlin ortasında olduğunu bildirildi. Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinin ise en az 6 milyar sterlin tutacağı öne sürüldü.

Kraliçe’nin devlet cenazesi, 2021’de hayatını kaybeden eşi Prens Philip ile evlendiği Westminster Abbey’de gerçekleşecek. 19 Eylül Pazartesi günü saat 11.00’de gerçekleşecek merasime ABD Lideri Joe Biden da dahil olmak üzere dünya başkanları ve siyasetçileri katılacak. Cenazenin bugün 17.00’da Ediburgh’taki Aziz Giles Katedrali’nden Londra’daki Buckingham Sarayı’na götürülmesi planlanıyor.

Cenazeden sonra Kraliçe’nin tabutu Windsor Kalesi’ndeki Kral 6. George Anıt Şapeli’nde toprağa verilecek. Burada Kraliçe’nin babası Kral 6. George, Kraliçe’nin annesi Elizabeth Angela Marguerite vs kış kardeşi Prenses Margaret’in mezarları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.