İngiltere’de seçimler siber hücum tehlikesi nedeniyle ertelendi

The Telegraph Gazetesi’nin edindiği bilgilere nazaran, İngiltere’de Muhafazakar Parti başkanı ve yeni başbakanı belirlemek için yapılacak parti içi oy kullanma sürecinde Elektronik İstihbarat Servisi (GCHQ), siber akınla oyların değiştirilebileceği ihtarında bulundu.

GCHQ’nun siber akın ihtarının akabinde Muhafazakar Parti, delegelerine bu hafta başından itibaren dağıtılması gereken oy pusulalarının kelam konusu ihtar nedeniyle 11 Ağustos itibariyle ulaştırılacağını açıkladı.

Muhafazakar Parti, delegelere gönderdiği bildiride “Oy pusulanız yolda fakat güvenlik gerekçesiyle olağandan biraz geç ulaşacak. Güvenlik önlemleri nedeniyle süreç biraz uzadı. Endişelenecek bir durum yok” sözlerini kullandı.

Tercihler değiştirilemeyecek

Parti ayrıyeten, oyların kullanılmasının akabinde tercihleri değiştirmeye imkan tanıyan kodun, bu seçimde geçerli olmayacağını, oyların değiştirilemeyeceğini duyurdu.

Oy kullanma süreçlerine yönelik taarruz teşebbüsü bulunmamakla birlikte GCHQ’nun kelam konusu uyarıyı Çin, Rusya ve İran’la kontaklı internet korsanlarının, ABD seçimlerine yönelik hücumlarda bulunduğu tezlerinin akabinde yaptığı kaydediliyor.

İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği yarışı Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ortasında geçecek. Adaylar, 7 Temmuz’da Muhazafakar Parti liderliğinden istifa eden Johnson’ın yerini almak için gayret veriyor.

Partinin yeni başkanı 5 Eylül’de aşikâr olacak

Ülke çapında yaklaşık 160 bin Muhafazakar Parti üyesi, yeni başbakanı ve partinin yeni başkanını, sona kalan iki aday ortasından seçecek. Oylamanın akabinde Johnson sonrası partinin yeni önderi ve Başbakanlık Konutu 10 Numara’nın yeni sakini, 5 Eylül’de açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.