İmam Halil Konakcı dövmecileri amaç aldı: ‘Kanunen yasaklanmalı’

Cumhuriyeti ve laikliği açıkça amaç alan açıklamalarıyla bilinen imam Halil Konakcı, “Sokaklar kasap dükkanı üzere. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık” diyerek bayanları gaye almıştı. Konakcı bayanlarla ilgili açıklamalarının akabinde bu kere de dövme yaptıranları ve dövmecileri maksat aldı. 

Konakcı şu sözleri kullandı:

“Ya ne hale geldi bütün Müslümanların her yerinde dövme ya. Çıkın bir çarşıya ya her yerde dövme ya gitgide de artıyor. Bence kanunen yasaklanmalı. Sağlıklı bir şey de değil. Ne boyası kullandığın aşikâr değil. Sıçan pisliğinden mi yapıldı, kurbağa idrarından mı yapıldı? Boyayı da bilmiyorsun. Tıbben yasaklanmalı. Ya burası Müslüman bir ülke ne işi var salyangozun soframızda. Devletin vazifesidir bu vatandaşa ziyanlı olan şeyi yasaklar. Hukukta bunun yeri vardır. Dövmeyi de yasaklasınlar kardeşim ya, yaptıranları da…

Kapatsınlar dükkanlarını, bu nedir ya. Gençlerimizin elinde kolunda… Müslüman anne babaların evlatları bunlar ya… O elinde, kolunda dövmesi olan, o bir karışçık şortla gezen, başını kapatmayan, içki içen, uyuşturucu kullanan, gençlerin birçoğunun annesi, beş vakit namazlı teheccüd’e bile kalkıyor ya, operasyon büyük. O ondan özeniyor, bu bundan özeniyor. Bu işin önüne geçmeliyiz.”

NE OLMUŞTU?

İmam Halil Konakcı daha evvel de Bursa’da Mihraplı Camisi’nde verdiği vaazda Sezen Aksu’yu maksat alıp hilafet daveti yapmıştı. Konakcı, “O sahip olsaydı başımızda, o makam hala başımızda olsaydı ne başörtüsüne ne çarşafa ne sarığa ne minareye ne ezana kimse konuşamazdı. Biz o makamı geri istiyoruz arkadaş. İslâm ismine istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Konakcı akabinde kadın-erkek eşitliğine karşı skandal sözler kullanmıştı. Konakcı, “Bak sokaklar ne hale geldi! Kasap dükkanı üzere. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık. 100 yıl evvel dedelerimizin yatak odasında görmediği kıyafetleri biz çarşıda pazarda plajda görüyoruz. Bu bayanların başında yok mu adamları ağabeyleri babaları kocaları? Tamam ateistsin, imanın zayıf… Ya hiç kıskanmıyorsun lan?” sözlerini kullanmıştı.

Konakcı’nın reaksiyon çeken açıklamasının akabinde TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komitesi üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na vermişti. Öte yandan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) de Konakcı hakkında kabahat duyurusunda bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.