İkonik elbisenin dizayncısı Kim Kardashian’a ateş püskürdü

Reality gösteri yıldızı Kim Kardashian’ın, Met Gala’da Marilyn Monroe’nun ikonik bir elbisesini giymesini, elbisenin yepyeni dizayncısı sert bir lisanla eleştirdi.  

41 yaşındaki Amerikalı iş insanı ve magazin figürü Kim Kardashian, Metropolitan Sanat Müzesi’nin Kostüm Enstitüsü kanadı faydasına her yıl düzenlenen yardım gecesinde ünlü Hollywood aktrisi Marilyn Monroe’nun giydiği efsanevi bir elbiseyi tekrar giymişti.

Marilyn Monroe’nun 1962 yılında ABD Lideri John F. Kennedy’nin doğum günü kutlamasında müzik söylerken giydiği dar ve ışıltılı ikonik elbise, Met Gala 2022 gecesinde tekrar hayat buldu.

Işıltılı elbise Jean Louis tarafından tasarlanmış ve Julien’s Müzayede Meskeni tarafından 4.81 milyon dolara satın alınmıştı. Elbise, bir müzayedede satılan en değerli elbise rekorunu hala elinde tutuyor.

Kim Kardashian’ın özel gece için giydiği cilt rengi elbise, ünlü ismin 7 kilo vermesine karşın ona uymadı ve art fermuarı kapanmadığı için ardı kürk montla kapatılmak durumunda kaldı.

Lakin Daily Mail’in haberine nazaran, 60 yıl evvel ikonik elbisenin orjinal taslağını çizen ünlü dizayncı Bob Mackie, bu kararın “son derece yanlış” olduğunu düşünüyor.

Marilyn Monroe…

82 yaşındaki Mackie, Kardashian’ın yıldızlarla dolu aktiflikte, efsanevi elbiseyi tekrar giyme kararını “endişe verici” olarak nitelendirerek, “başka kimsenin görmemesi gerektiğini” vurguladı.

Entertainment Weekly’ye “Bunun büyük bir kusur olduğunu düşündüm” diyen dizayncı, “Marilyn bir tanrıçaydı. Çılgındı ancak bir tanrıçaydı. O yalnızca muhteşemdi” dedi.

Mackie, “Kimse bu türlü bir fotoğraf çekilmemeli. Ve elbise Marilyn için yapıldı. Onun için tasarlandı. O elbisenin içinde diğer kimse görülmemeli” diye ekledi.

Elbisenin gerisi kapanmadığı için Kim Kardashian kürk bir mont ile sırtını kapattı.

Mackie, elbiseyi giymesi gereken tek kişinin Monroe olduğu konusunda ısrar etmenin yanı sıra, Met Gala sırasında efsanevi elbiseye verilebilecek ziyanla ilgili tasalarını lisana getirdi ve tenkitlerini lisana getiren uzun bir moda tarihçileri ve kostüm uzmanları listesine katıldı.

Uzmanlar, ter ve makyajla ziyan görebilecek hassas modülün ihtimamla korunmuş deposundan çıkarılmasına müsaade verilmesini kınadılar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.