‘Herkes Toprağa Gömülür, Ben Suya’ belgeseli izleyiciyle buluşuyor

Yönetmenliğini, görüntü yönetmenliğini ve yapımcılığını fotoğrafçı Fettullah Çelik’in üstlendiği “Herkes Toprağa Gömülür, Ben Suya” belgeseli, 6 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da izlenebilecek.

Tasarım ve kurgusu belgesel sinemacı, yazar Ümit Kıvanç tarafından yapılan 71 dakikalık belgesel, Adı Veysel Eroğlu olarak değiştirilen Ilısu Barajı’nın sular altında bıraktığı köylerden görüntüler içeriyor.

29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen belgeselin yönetmeni Çelik, tamamen sular altında kalan 60 köyü kaydettiği belgeseli 4 yılda tamamladığını belirtiyor.

Çekimlere ilk olarak 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf’te başlayan Çelik, süreci şu ifadelerle anlatıyor:

“Ilısu Barajı’nın suları, toplamda 199 köyü etkiledi. Ben tamamen sular altında kalan 60 köyde çekim yaptım. İlk önce Hasankeyf’e gittim ve o zaman aklımda belgesel çekimi yapmak gibi bir plan yoktu. Normalde fotoğrafçıyım, arşiv yapmak istediğim için gitmiştim. Fakat insanlar konuşmak istediklerinde, bir şeyler anlatmaya başladıklarında videolar çekmeye başladım. Tüm süreci aşama aşama izledim, en başından sular köyleri tamamen kaplayana kadar. Sular yükselirken kayıtsız kalmam mümkün değildi, orada olmadığım günler rüyalarıma giriyordu.”

Belgeselin gösterimi 6 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de yapılacak. Yönetmen Fettullah Çelik’in katılacağı gösterimin ardından bir söyleşi de düzenlenecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir