HDP’den Semra Hoş açıklaması: Milletvekillerimize lisan uzatamaz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Konseyi (MYK), Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in gözaltına alınması sonrası gaye gösterilmesine dair yazılı açıklama yaptı.

HDP Basın Ofis tarafından “Mafyayla, çetelerle işbirliği yapanların milletvekillerimizi amaç haline getirmesi zavallılıktır!” başlığıyla paylaşılan açıklamada, dokunulmazlığı kaldırılan Güzel’in gözaltına alınmasının gayri legal olduğu söylendi.

‘HABERLER GERÇEK DIŞIDIR’

HDP açıklamasında şunları dedi: “Milletvekillimizin gayri ahlaki bir formda gözaltına alınması, bu operasyonun iktidar tarafından seviyesiz ve yakışıksız bir lisanla propaganda gereci yapılması, iktidarın aciziyetinin göstergesi. Milletvekilimiz, sav edildiği üzere Edirne’de değil İstanbul’da gözaltına alınmıştır. Peruk taktığına, kendisini kamufle etmeye çalıştığına ait haberler gerçek dışıdır. Bugüne kadar her türlü taarruza karşı direnmiş, cüretle gayret etmiş hiçbir arkadaşımızın uğraştan ve onun gerektirdiği bedellerden kaçması kelam konusu değildir. Elbette bu iktidarın kontrolünde olan, siyasallaşan yargıya güvenmiyoruz, elbette bu yargının tarafsız, bağımsız ve vicdani bir karar vereceğine inanmıyoruz. Lakin AKP zihniyetiyle uğraş ettiğimiz üzere onun her türlü aparatıyla da gayret etmeyi prensip edinmiş bir siyasi partiyiz” diye belirtildi.

‘İFŞAATLAR KARŞISINDA NEREDESİNİZ?’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Güzel’i amaç göstermesine dair de şu tabirler yer aldı: “Kaldı ki, Türkiye’yi adeta hata cennetine dönüştüren, uyuşturucu baronlarıyla, mafya babalarıyla, çetelerle, yolsuzluk yapanlarla, bayan katilleriyle, taciz ve tecavüzcülerle uzunluk boy fotoğrafları çıkan, her pozu isimli hadise albümünde yer alan Suçişleri Bakanı’nın, parlamentonun bir üyesine yönelik yapılan bu hukuksuz operasyonu büyük bir muvaffakiyet olarak göstermesi zavallılıktır. Soylu’nun milletvekilimize karşı kullandığı seviyesiz, ilkel ve kaba lisan kendi ahlaki düzeyinin göstergesidir. Bir milletvekilinin gözaltına alınmasını büyük bir muvaffakiyet olarak sunanlar, bunun için harekete geçen güvenlik üniteleri, yargı mercileri, geçmiş devirde iktidar ortağı olan hata örgütü önderi Sedat Peker’in delilli, evraklı, cürüm ifşaatları karşısında neredesiniz? Yarattıkları çürüme Saray’dan başlayarak en alt ünitelere kadar sirayet etmektedir. Devlet kurumlarını arpalığa dönüştüren, kendi milletvekillerini rüşvete, yolsuzluğa aracı kılanlar, danışmanları, yandaş gazetecileri, emniyet mensuplarını bu rüşvet ve yolsuzluk çarkının birer dişlisi haline getirenler halk oyuyla seçilmiş milletvekillerimize lisan uzatamaz”

‘HESAP SORACAĞIMIZ GÜNLER YAKIN’

HDP açıklamanın devamında şu sözlere yer verdi: “Eğer bir kaçış öyküsü yazılacaksa, halk ismine siyaset yapanların, bedel ödeyenlerin değil, bu halkın ve toplumun her türlü kıymetini çarçur eden, zimmetine geçirenler, adeta birer cürüm örgütüne dönüşen iktidar ve yandaşlarının kaçış öyküleri yazılacak çok yakında. Çürümüş nizama yönelik yükselen toplumsal reaksiyonları manipüle edip, Kürt siyasetçileri pusu hukukuyla amaca koyan iktidar ve medyasından, hukuk önünde hesap soracağımız günler yakındır. Gözaltına alınan milletvekilimiz Semra Hoş dahil olmak üzere rehin alınan arkadaşlarımız, siyasetçilerimiz hür kalana ve gerçek hatalılar adalet önüne çıkarılana kadar uğraşımıza devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.