Göztepe’de bölüm yakın: Türkiye’de futbola birinci yabancı yatırımcı

Üstün Lig’den 1’inci Lig’e düşüşün sarsıntısını yaşayan Göztepe’de satış süreçlerinde sona gelindi. Kulüp paylarının çoğunluğunu 8 yıldır elinde bulunduran ve dönem içinde başkanlık dahil tüm misyonlarından istifa eden Mehmet Sepil, Danimarkalı iş adamı Rasmus Ankersen ile imza etabına geldi.

DHA’nın haberine nazaran Ankersen ile aylardır görüşme halinde olan Sepil’in Danimarkalı yatırımcıyla büyük oranda anlaştığı ve en kısa vakitte resmi imzaların atılacağı belirtildi. Ankersen, geçen dönemden bu yana Göztepe’yi yakından takip etti. İki sefer İzmir’e gelerek Gürsel Aksel Stadı, Urla Adnan Süvari Tesisleri ve Torbalı’da yapılması planlanan altyapı tesisleri yerini dahi gezen Ankersen, Göztepe-Altay maçını da tribünden izledi.

Rasmus Ankersen

İKİ ÜLKEDE GRUP YÖNETİYOR

Danimarka’da Midtjylland’da ekip sorumlusu olarak vazifeye getirilen ve kulübü şampiyon yaparak, Avrupa arenasına çıkaran 39 yaşındaki iş insanı milletlerarası muvaffakiyete da ulaştı. İstikametini İngiltere’ye çeviren Ankersen birinci olarak Brendford’ta misyon aldı. Brendford’u yaklaşık 6 yıl boyunca yöneten Ankersen, kulübü 74 yıllık tarihinde birinci sefer Premier Lig’e çıkardı. İngiltere’de 2021 yılında Sport Republic isimli bir spor fonunun kurucu ortaklarından olan Ankersen, 2021’de Southampton’ın sahibi oldu. Futbolculuk geçmişi de bulunan Ankersen’in 18 yaşında Midtjylland formasıyla çıktığı birinci maçta yaşadığı önemli sakatlık sonrası futbol hayatı sona erdi. Lakin futboldan kopmadı. Midtjylland’ta teknik adamlık vazifesi üstlenip, altyapı projeleri geliştirdi. Danimarka’da Midtjylland efsanesini yaratan adam olarak anılan Rasmus Ankersen, genç yaşına karşın futbola yaptığı yatırımlarla ismini dünyaya duyurdu.

BİRİNCİ YABANCI YATIRIMCI

Rasmus Ankersen, Göztepe Sportif AŞ’de Mehmet Sepil’in paylarını resmen devralırsa Türkiye’de spor alanındaki birinci yabancı yatırım olacak. Avrupa’da birçok kulüp, ABD, Çin, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırımcılar tarafından yönetilirken, İzmir’in 1925 yılında kurulan 97 yıllık temsilcisi Göztepe, birinci yabancı yatırım alan kulüp olacak. Mehmet Sepil, daha evvel yaptığı açıklamada Ankersen’le görüştüklerini doğrulayıp kulübün küme düşerek gelirlerini azalmasıyla ibrenin yerli yatırımcılara döndüğünü açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.