Gözler bugün 14.30’daki OPEC toplantısında

Suudi Arabistan önderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve Rusya’nın önderliğindeki öteki ihracatçı ülkelerden oluşan OPEC+ ülkelerinin toplantısı bugün TSİ 14.30’da başlayacak. Yarım saat evvel de yalnızca OPEC bakanlarının katıldığı toplantı yapılacak.

Beş OPEC+ delegesi, bu haftaki toplantıda Ağustos ayı için üretim amaçlarının ele alınacağını ve çok büyük ihtimalle değişiklik yapılmayacağını söz ettiler. Kaynaklar Eylül ayı üretim siyasetinin görüşülmeyeceğini de belirttiler.

İki farklı delege ise Ağustos’tan sonraki üretim siyasetinin toplantıda ele alınabileceğini, lakin ne adımlar atılacağının şu an prestijiyle muhakkak olmadığını belirttiler.

PİYASALARIN GÖZÜ AĞUSTOS SONRASINDA ÜRETİMDEKİ DEĞİŞİKLİKTEYDİ

OPEC+ ülkeleri haziran başındaki son toplantılarında temmuz ve ağustos’ta üretimi günde 648,000 varil artırmaya karar vermişlerdi. Bu karar ile daha evvel üç ayda yapacaklarını açıkladıkları üretim artışını daha kısa bir müddete sığdıracaklarına işaret etmişlerdi.

Bu kararın akabinde piyasaların gözü ağustos sonrasında üretimde yapılacak değişikliğe dönmüştü.

Washington, Batılı ülkelerin petrol fiyatlarını düşürmek için aylardır üreticilere uyguladığı baskının sonucunda OPEC+ ülkelerinin ay başında aldığı üretim artış kararını olumlu karşılamıştı.

Küresel piyasalarda ham petrol fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgal etmesinin akabinde Batı ülkeleri tarafından uygulamaya alınan yaptırımlar sonucu 2008 yılında görülen tepelerden sonra en yüksek düzeylerine çıkmıştı.

FİYATLAR VARİL BAŞINA 115 DOLARIN ÜZERİNDE

Petrol fiyatları savaşın tesiriyle elde ettiği kazanımları daralan arz ve OPEC’in fakat kısıtlı üretim artırabileceği telaşlarıyla bu hafta bir ölçü geri verse fiyatlar varil başına 115 doların üzerinde seyrediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu hafta ABD Lideri Joe Biden’a, OPEC içinde üretim artırma kabiliyeti bulunan iki ülke olarak görülen Suudi Arabistan ve Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin aslında üretim artıracak kâfi kapasiteye sahip olmadığını tabir etmişti.

Biden’ın önümüzdeki ay Suudi Arabistan’ın da ortalarında bulunduğu Ortadoğu ülkelerine düzenleyeceği seyahatte Riyad’a üretim artırma konusunda baskı uygulaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.