Gebeyken sıhhatsiz beslenme çocukta obeziteye sebep oluyor

Kaliforniya ve Oxford üniversiteleri işbirliğinde yürütülen yeni bir çalışma, annelerin hamilelik sürecindeki sıhhat durumu ve diyetleri ile çocuklarda oluşan yağ dokusu ortasındaki alakayı kanıtladı.

3 BİN 500 BEBEK VE ANNE MERCEK ALTINA ALINDI

Hakemli mecmua The Lancet‘da yayınlanan bir araştırmaya nazaran araştırmacılar, hamileliğin 5. ayı üzere erken bir tarihte fetal karın büyüme modellerini mercek altına aldı.

Çalışmaya 6 farklı ülkeden (Brezilya, Kenya, Pakistan, Güney Afrika, Tayland ve Birleşik Krallık) 3 bin 500 bebek ve annesi katıldı.

Çalışma kapsamında, bebeklerin rahimdeki büyümeleri izlendi; erken hamilelik devri ve doğum sonrasında göbek kordonundan kan alındı.

ERKEN TEŞHİS İHTİMALİ

Araştırma sonucunda, “Annenin kan lipid metobitlerinin, hamileliğin erken devrinde bebeğin yükünü ve 2 yaşına geldiğinde ise beden yağını etkilediği” kanıtlandı.

Elde edilen bulgular, en acil global halk sıhhati problemlerinden biri olan çok kilolu ve obezite riski altındaki bebeklerin daha erken belirlenmesine yardımcı olabilir.

Uzmanlara nazaran, hamileliğin erken periyotlarında karında yaşanan fetal büyüme, kan lipid metabolitlerinden kaynaklanmakta. Yenidoğanın büyümesi ve gelişimi de anneye ilişkin lipid metabolitleri ile direkt bağlı.

“DÖNÜM NOKTASI NİTELİĞİNDE”

Oxford Üniversitesi fetal tıp Profesörü ve çalışmanın eş yöneticisi, Aris Papageorghiou, proje hakkında: “Çalışma birçok nedenden ötürü eşsiz. Her hamilelik, 14 haftadan daha kısa bir müddette ultrasonla hakikat bir formda tarihlendirildi; tüm fetüsler her 5 haftada bir birebir tip ultrason aygıtıyla tarandı; ve dünyanın dört bir yanındaki ultrason ve pediatri uzmanları, tıpkı ekipmanı kullanarak standart bir formda fetal ve çocuk büyümesini ölçmek için eğitildi” yorumunda bulundu.

Oxford Üniversitesi Üreme Tıbbı Profesörü Stephen Kennedy ise hususa ait demecinde şu tabirlere yer verdi:

“Bu dönüm noktası niteliğindeki çalışma, karşı karşıya kalınan en acil halk sıhhati sıkıntılarından biri olan çocukluk çağı obezitesinin biyolojik kökenleri hakkında bedelli yeni bilgiler sağladı. Bulgular, obezite riski taşıyan bebeklerin daha erken tanımlanmasına katkıda bulunabilir…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.