Fed Lideri Powell’dan enflasyonla çabada kararlılık vurgusu

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, enflasyonu yüzde 2’ye düşürme gayesi doğrultusunda fiyat istikrarı için sorumluluğunu kabul ettiğini belirterek, “Şimdi yaptığımız üzere direkt, güçlü bir formda hareket etmeliyiz ve iş bitene kadar devam etmeliyiz.” dedi.

Powell, Cato Enstitüsü’nün 40. Yıllık Para Konferansı’nda değerlendirmelerde bulundu. Kovid-19 salgınının ekonomiyi önemli halde bozduğu ve risklere yol açtığına işaret eden Powell, salgının tesirleri olmasaydı bu kadar yüksek enflasyonun görülmeyeceğini söyledi.

Powell, salgının talepte kaymalara ve arz taraflı kısıtlamalara neden olduğunu belirterek, enflasyona katkıda bulunduğunu aktardı.

Salgının iş gücünde de azalmaya neden olduğunu anımsatan Fed Lideri Powell, bunun arz üzerindeki kısıtlamaları artırdığı ve son derece sıkı iş gücü piyasası şartları ile fiyatlar üzerinde üst istikametli baskıya neden olduğunu anlattı.

Powell, Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme amacı doğrultusunda fiyat istikrarı için sorumluluğunu kabul ettiğini belirterek, “Şimdi yaptığımız üzere direkt, güçlü bir biçimde hareket etmeliyiz ve iş bitene kadar devam etmeliyiz.” dedi.

Enflasyon ne kadar uzun mühlet maksadın üzerinde kalırsa riskin o kadar büyük olacağını kaydeden Powell, tarihin erken gevşeme siyasetine karşı da güçlü bir halde uyardığını anımsattı.

Powell, enflasyonla gayrete “güçlü bir biçimde bağlı” olduklarını yineleyerek, dış politik değerlendirmeleri de asla dikkate almadıklarını vurguladı.

Enflasyon beklentilerinin çapalanmasının da değerine dikkati çeken Powell, enflasyon amacın üzerinde ne kadar uzun mühlet kalırsa, halkın ekonomik karar verme sürecine daha yüksek enflasyonu doğal olarak dahil etmeye başlayacağı kaygısının de o kadar büyük olduğunu aktardı.

Jerome Powell, iş gücü piyasasında talebin hala çok güçlü olduğuna işaret ederek, kalıcı iş gücü açığının zorluklar yaratacağını anlattı.

Ekonominin yapısının daima değiştiğini belirten Powell, dünyanın dört bir yanında birçok ülkenin yüksek enflasyonu yaşadığını lisana getirdi.

Powell, Fed’in para siyasetini yüksek belirsizlik altında yaptığına dikkati çekerek, bu durumun işlerini zorlaştırdığını kaydetti.

Fed’in bilançosuna ait değerlendirmelerde de bulunan Powell, bilançonun halihazırda kıymetli ölçüde büyük olduğunu, haziranda başlayan bilanço küçültme sürecinin bu ay suratını artırdığını kaydetti. Powell, bilanço küçültme planının ayrıntılarını iktisada ve piyasa gelişmelerine nazaran her an değiştirmeye hazır olduklarını yineledi. Bilançoda mevcut çerçevelerinin yeterli olduğunu belirten Powell, hudutlu rezervlere dönmeye gerek olmadığını tabir etti.

Merkez bankası dijital para ünitesine ait bir soru üzerine ise Powell, “Merkez bankası dijital para ünitesi konusunda rastgele bir karar verilmedi.” cevabını verdi. Powell, merkez bankası dijital para ünitesinin avantajları ve dezavantajlarını değerlendirmeye devam ettiklerini belirterek, kıymetlendirme sürecinin biraz vakit alacağını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.