Fed Lideri Powell: “Enflasyonu yüzde 2 gayemize döndürmeye odaklanmış durumdayız”

Powell, “ABD Dolarının Milletlerarası Rolleri” başlıklı konferansın açılışında konuştu.

Doların global üstünlüğünün, ABD finans piyasalarının derinliği ve likiditesi, ülke iktisadının büyüklüğü, gücü, istikrarı, ticaret ile sermaye akışlarına açıklığı ve ABD kurumları ile hukukun üstünlüğüne olan memleketler arası inanç tarafından desteklendiğine işaret eden Powell, doların memleketler arası rolünün birden fazla yarar sağladığını anlattı.

Powell, doların milletlerarası rolünün ABD için hanehalkının, işletmelerin ve hükümetin süreç fiyatları ile borçlanma maliyetlerini düşürdüğünü belirterek, yaygınlığının meçhullüğü ve buna bağlı olarak mahallî hanehalkları ve işletmeler için riskten korunma maliyetini denetim altına almaya yardımcı olduğunu kaydetti.

Fed Lideri Powell, yabancı ekonomiler için ise doların yaygın kullanımının borç alanların geniş bir borç veren ve yatırımcı havuzuna erişmesine müsaade verdiğini, bunun da fonlama ve süreç maliyetlerini azalttığını aktardı.

Fed’in fiyat istikrarı amacına olan güçlü bağlılığının dolara duyulan yaygın inanca katkıda bulunduğunu belirten Powell, “Bu hedefle, meslektaşlarım ve ben, enflasyonu yüzde 2 gayemize döndürmeye odaklanmış durumdayız.” dedi.

 “DOLARIN ROLÜNÜ ETKİLEYEBİLECEK SÜRATLİ DEĞİŞİMLER YAŞANIYOR”

Powell, Fed’in ikili amaçlarına ve fiyat istikrarına olan bağlılığının memleketler arası toplumu dolar tutmaya ve kullanmaya teşvik ettiğini vurguladı.

Fed Lideri Powell, “Geleceğe baktığımızda, global mali sistemde doların gelecekte memleketler arası rolünü etkileyebilecek süratli değişimler yaşanıyor.” dedi.

Kripto varlıklardaki ve sabit coinlerdeki muazzam büyümenin ışığında Fed’in bir merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC) inançlı ve verimli bir mahallî ödeme sisteminde geliştirilip geliştirilemeyeceğini değerlendirdiğine işaret eden Powell, “Fed’in bu hususla ilgili raporunda da belirtildiği üzere, bir ABD Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi potansiyel olarak doların memleketler arası pozisyonunu muhafazaya yardımcı olabilir” diye konuştu.

Powell, global finansal sistemin gelecek 5 ila 10 yıl içinde nasıl gelişebileceğini de düşündüklerini belirterek, doların ABD, global ekonomiler ve finansal piyasalar için değerini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.