Eskişehir’de müsaadesiz LGBT yürüyüşü: 10’u da özgür

Eskişehir Valiliği, ‘LGBT onur yürüyüşü’ ismi altında yapılacak her türlü aksiyonu 24 Haziran – 7 Temmuz tarihleri ortasına yasakladı.

Buna karşın Tepebaşı ilçesine bağlı Eskibağlar Mahallesi’nde bir ortaya gelen bir küme ise orta sokaklarda ellerinde pankart ve afişlerin yanı sıra flamalarla yürüyüş düzenledi.

Grup üyeleri ile polis ortasında kovalamaca

Üniversite Bulvarı’na çıkmak isteyen kümesi durduran polis grupları, yürüyüşün yasa dışı olduğunu belirterek, dağılmaları konusunda ihtarda bulundu.

Polisin ikazına karşın yürüyüşü orta sokaklara kaçarak sürdüren küme üyeleriyle polis ortasında kovalamaca yaşandı.

10 üye gözaltına alındı

Polis, müsaadesiz yürüyüş düzenlediği belirlenen 10 kişiyi gözaltına aldı.

Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde sıhhat denetiminden geçirilen 10 kişi tabirleri için Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Hepsi özgür kaldı

İfadeleri alınan LGBT üyeleri daha sonra özgür bırakıldı.

DHA’nın haberine nazaran şüpheliler hakkında buyruk ve yasaklara uyulmaması nedeniyle isimli soruşturma başlatıldı.

Valilik yasaklamıştı

Eskişehir Valiliği, aldığı kararla LGBT ve ona takviye için yapılacak hareketleri açıkladığını şöyle duyurmuştu:

“LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, gibisi oluşumlar ve kümeler ile bu kümelerin yapmış olduğu bu çeşit hareketleri desteklemek yahut protesto etmek maksadıyla vilayetimizde kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü aktifliğin (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma hareketi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto hareketi, şenlik, şenlik vb.) Eskişehir Valiliği’nin 22 Haziran 2022 tarih ve 378 sayılı kararı ile 23 Haziran 2022 tarihi saat: 00.01 ile 7 Temmuz 2022 tarihi saat 24.00’e kadar (15) gün mühletle yasaklanmıştır.”


Eskişehir’de geçen yıl 1 Temmuz’da müsaadesiz olarak ‘LGBT onur haftası’ yürüyüşü yapmak isteyen, 1’i avukat 20 kişi, polis gruplarınca gözaltına alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.