Eğitim portalı ARTENPRENEUR, bağımsız sanatkarlara fiyatsız girişimcilik eğitimleri veriyor

Dijitalleşmenin yaygınlaşması sanat dünyasının pratiklerini değiştirirken, rekabet de sürat kazanıyor. Bir kuruma bağlı olmadan çalışan bağımsız sanatkarlar, yapıtlarını izleyiciyle buluşturmak için girişimciliği öğreniyor. Geçtiğimiz günlerde yayına açılan eğitim portalı, yıl sonuna kadar fiyatsız sunduğu girişimcilik dersleriyle dijitali sanatkarlar için fırsat gemisine dönüştürüyor.

Dijital teknolojilerin günlük hayatımızdaki nüfuzunun artmasıyla birlikte sanat dünyasının pratikleri değişirken, sanatkarlar ortası rekabet de ivme kazanıyor. Süratle büyüyen sanat topluluğunda bir kuruma bağlı olmadan çalışan bağımsız sanatkarlar, yapıtlarını sanatseverle buluşturmak ve kâfi maddi kaynaklara sahip olabilmek için girişimciliğe soyunuyor. Müzik, tiyatro, edebiyat ve sinema üzere birçok farklı alandan sanatkarın, ürettikleri yapıtları sanat izleyicilerine gerçek prosedürlerle ulaştırması için hazırlanan girişimcilik eğitim portalı ARTENPRENEUR, dijital dünyayı markalaşmak isteyen sanatkarlar için fırsata dönüştürüyor. Geçtiğimiz günlerde yayına açılan platform, kültür sanayisinde faaliyet gösteren bağımsız sanatkarların işlerini daha uygun yönetebilmeleri için muhtaçlık duydukları maharetleri geliştirmeleri ismine girişimciliğe dair birçok fiyatsız eğitim görüntüsü sunuyor.

Bağımsızlık kavramının, internetin sunduğu fırsatlarla birlikte sanat dünyasında yaygınlaştığını ve bu dönüşümün herkesin basitçe dahil olduğu büyük bir rekabet ortamını da beraberinde getirdiğini belirten ARTENPRENEUR Kurucusu Funda Lena, “Dijitalleşme, bir sanatçı için özgür üretime giden yola kapı ortalarken, sanatkarın yapıtlarını erişebilir kılmak için geçmişte üretimci ve yayıncı üzere şahısların yerine getirdiği misyonları de kendisinin üstlenmesi gerekliliğini doğuruyor. Biz de bu alanda yetkinliklere sahip olmayan bağımsız sanatkarların kâfi donanıma sahip olması için hazırladığımız girişimcilik eğitim portalı ARTENPRENEUR’deki eğitim serilerimizle, sanatkarların girişimcilik maharetlerini artırıyoruz. Bu sayede hem işlerini stratejik formda yönetebiliyor, hem de toplum nezdinde daha geniş tesir yaratabiliyorlar” dedi.

KÜLTÜREL KİMLİĞİN MİHENK TAŞI: BAĞIMSIZ SANATÇILAR

Bağımsız sanatkarların kültürel tabir çeşitliliğinin en değerli kaynağı olduğunu aktaran Funda Lena, “Bağımsız sanatkarlar, ana akımdaki tanınan ve standart tiplerin dışında, daha güçlü ve deneysel eserler ortaya çıkardıkları için kültürel çeşitliliğin mihenk taşını oluşturuyor. Bağımsız sanatkarların kıymeti kritik olsa da ana akım kurumların satış, pazarlama, markalaşma mevzularındaki yetkinliklerine tıpkı ölçüde sahip olmamalarından ötürü dijitalleşmeyle artan rekabette izleyicilere ulaşmakta zorlanıyorlar. Biz de ARTENPRENEUR platformu olarak girişimciliğe dair sunduğumuz eğitimlerle hem bağımsız bir sanatkarın bu zoru aşabilmesini, hem de kültür çeşitliliğimizin korunmasını sağlıyoruz” sözlerini kullandı.

BAĞIMSIZ SANATKARLAR TEŞEBBÜSÇÜ OLUYOR

Bağımsız bir sanatkarın kendine meslek seyahati çizebilmesi için eser üretmenin yanı sıra, mesleğini bir start-up üzere görmesi ve bir teşebbüsçü donanımına sahip olması gerektiğinin altını çizen ARTENPRENEUR Kurucusu Funda Lena, portallarındaki eğitim yelpazesini şu sözlerle anlattı: “Dijitalleşmenin sanat dünyasında yaygınlaşmasıyla birlikte rekabetin sürat kazanması bağımsız sanatkarların yolunu engebeli kılıyor. Sanatkarın bu basamakta yalnızca ürettiği takdirde başarılı olması neredeyse imkansız hale geliyor. Tam da bu nedenle sanatkarlar için platformumuzda sanat idaresi, markalaşma, pazarlama, telif hakları hukuku, sanat ve teknoloji, sponsorluk ve kaynak geliştirme, işbirliği kurma üzere alanlarında birçok eğitim görüntüsü sunarak onların meslek seyahatlerinde sağlam adımlarla ilerlemeleri için takviye oluyoruz.”

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ 2022 SONUNA KADAR FİYATSIZ OLACAK

Ders görüntülerinin uzman eğitimciler tarafından hazırlandığını belirten Funda Lena, kelamlarını şu biçimde sonlandırdı: “Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü takviyesiyle Haziran 2022’de yayına açtığımız portalımızdaki ders görüntülerini yıl sonuna kadar fiyatsız sunacağız. ARTENPRENEUR platformumuzla sanatkarların teşebbüsçü kimliği kazanarak kendi maddi kaynağı oluşturup yapıtlarını sanat izleyicileriyle buluşturmalarına ve kültürel kimliğimizin özgün üretimlerle şekillenmesine katkıda bulunduğumuz için memnunluk duyuyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızı da gelecek periyotta çeşitlendirmeyi planlıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.