Diyabakır salgında yeni pike yükseliyor: Yapılan her iki testten biri olumlu

4-10 Temmuz 2022 tarihlerini kapsayan Türkiye’nin haftalık Kovid-19 hadise tablosu açıklandı. Buna nazaran 117 bin 95 yeni hadise tespit edilirken, 31 kişi hayatını kaybetti. Olay sayısında bir evvelki haftaya nazaran 56 bin 17 artış yaşandı. Lakin Diyarbakır Tabip Odası Lideri Elif Turan gerçek hadise sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğunu belirterek, kentte test yapılan 2 şahıstan birisinin müspet çıktığını aktardı.

Diyarbakır’da da olay artışlarının yaşandığını aktaran Turan “Veriler bizimle paylaşılmadığı için elimizde net bir bilgi yok. Fakat meslektaşlarımızdan aldığımız bilgilere nazaran şikayet üzerine gidip test yapan her iki bireyden birinin sonucu olumlu çıkıyor” dedi.

“TEST ZORUNLULUĞUNUN KALKMASI RİSK ALGISINI DEĞİŞTİRDİ”

Bakanlık tarafından mart ayı başında Kovid -19 tedbirlerinin birçoğunun kaldırıldığını ve test zorunluluğunun da isteğe bağlı hale getirildiğini hatırlatan Turan şöyle devam etti: “Bu durum, insanlarda ‘pandemi bitti’ biçiminde algılandı. Bunun için beşerler da risk algısı değişmiş oldu. Bunlarla birlikte Nisan ayının sonunda ise toplu taşıma araçlarında maske zaruriliği uygulamasına son verildi. Pandemi bitmemişti lakin güya bitmiş üzere bir hava yaratıldı.”

“SADECE KİŞİSEL TEDBİRLERLE OLMAZ”

Turan, tedbirlerin kaldırılmasıyla olay sayılarında artış yaşandığına işaret ederek “Yazın turizm dalı için kaldırılan tedbirler nedeniyle olay sayısında bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle beşerler önlemi elden bırakmaması gerekir. Maskemizi takalım, hava sirkülasyonunun az olduğu ortamlarda durmayalım, el hijyenimize dikkat etmeliyiz. Yalnızca kişisel tedbirlerle olacak bir şey değil, kamu iradesinin de devreye girmesi gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.