Covid aşısı olduktan sonra hayatını kaybetti, ailesi yasal süreç başlattı

Acılı aile, AstraZeneca aşısı olduktan iki hafta sonra ölen 26 yaşındaki oğullarının vefatıyla ilgili yasal süreç başlattı. Pfizer aşısı bulunmadığını söyleyerek AstraZeneca aşısı yapan klinik ihmalkârlıkla suçlanıyor.

AstraZeneca aşısı yaptırdıktan iki hafta sonra beynindeki kan pıhtıları nedeniyle ölen 26 yaşındaki Jack Hurn’ün ailesi, yasal süreç başlatıyor. Hurn, 29 Mayıs’ta bir aşı merkezinde birinci dozunu aldıktan sonra geçen haziran ayında öldü.

Pazartesi günü, Hurn’ün vefatıyla ilgili soruşturma açılacak. Ailenin avukatları, klinik tarafından Hurn’e ve kız arkadaşı Alex Jones’a aşılandıkları gün, Pfizer aşısının bulunmadığının söylendiğini belirtti. Argümana nazaran çift, genç beşerler için AstraZeneca kullanımıyla ilgili kaygıların farkında olduklarından çalışana alternatif aşılar hakkında sorular sordu.

30 YAŞ ALTI İÇİN RİSKLİ OLDUĞU HALDE ISRAR ETTİLER

Avukatlar, gençlerde kan pıhtılaşması riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktıktan sonra, 30 yaşın altındakilerin AstraZeneca aşısına bir alternatif alması gerektiğinin tıbbi tavsiyelerde yer aldığını bildirirken klinik çalışanının tavrının yanlış olduğuna dikkat çekti. İşçinin, aşının inançlı olduğuna dair garanti verdiği söylendi.

Hukuk firmasının bir sözcüsü şunları söyledi: “Aile klinik bir ihmâl savına bakıyor, sonraki adımlara karar vermek için soruşturmanın sonuçlarını bekliyor.”

Aslen Devon’lu olan Hurn, aşı olduktan sonra birkaç gün içinde baş ağrısı çekmeye başladı ve hekimlerin beyninde kan pıhtıları olduğunu argüman etmesi üzerine, geçen yıl 11 Haziran’da Birmingham’daki Queen Elizabeth Hastanesi’nde öldü.

Otomotiv tasarım mezunu olan Hurn, kız arkadaşı Alex Jones ile birinci konutunu satın almış ve o yaz da Jones’a evlenme teklif etmeyi planlamıştı.

Hurn’ün ailesi, aşı kliniğinde verilen tavsiyeler ve bakım standardı hakkında tasalarını lisana getirdikten sonra Midlands hukuk firması FBC Manby Bowdler’daki klinik ihmal uzmanlarına talimat verdi. Firmanın klinik ihmal grubunun bir üyesi olan avukat Michael Portman-Hann, ailenin bu ay Birmingham’da yapılacak bir soruşturmanın Hurn’ün vefatıyla ilgili kimi soruları yanıtlamasını umduğunu söyledi:

HASTANEDEN BİLGİ ALAMADILAR

“Alex ve Jack, merkezdeki işçi tarafından aşının inançlı olduğu konusunda garanti aldı ve o gün Pfizer dozu bulunmadığından, aşı işçisi tarafından teklif edilenleri uygulamaya devam etmeleri için cesaretlendirildiler. Jack giderek berbatlaşan baş ağrıları çekmeye başladı ve Redditch’teki Alexandra Hastanesi’ne yatırıldı ve burada bir tarama beyninde bir pıhtı ortaya çıkardı.”

Avukatlar ailenin, oğulları hastanedeyken aktüel bilgi almakta da zorlandıklarını belirtiyor: “Jack, Birmingham’daki Queen Elizabeth’e nakledildi, burada taramalardan sonra bir danışman onlara Jack’in beyninde çok sayıda feci kanama olduğunu bildirdi.”

Ailenin aşı kliniği ziyareti sırasında verilen tavsiyeler ve Jack’in hastaneye kabulü ile mevti ortasındaki devirde yaşananlar konusundaki tasaları göz önüne alındığında, bir soruşturmanın bu hususları aydınlatması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.