‘Çocuk hukuku’ eylem planında

MELTEM GÜNEŞ Ankara – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2023-2028 yıllarını kapsayan Türkiye Çocuk Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planı açıklandı. Eylem planında 6 temel alan altında 150’den fazla faaliyet belirlendi. 

“Çocuk dostu adalet” vurgusunun yapıldığı planda, “çocuğa yönelik mevzuatın bir kaynakta toplanarak erişilebilir hale getirilmesinin sağlanması, çocukların her türlü istismardan korunmasına yönelik mevzuatın güçlendirilmesi, çocuğun yargılanması sürecinde, suça sürüklenen çocuk yerine ‘suça sürüklendiği iddia edilen çocuk’ tanımının kullanılması için çalışma yapılması, hukuk fakültelerinde ve polis akademisinde/okullarında müfredata çocuk hukuku ve çocuk psikolojisi alanlarında zorunlu ders konulması” gibi hedefler de yer aldı.
Çocuk Koruma Kanunu kapsamındaki uygulamaların da analizi yapılacak ardından kanunda gerekli revizyonlar gerçekleştirilecek. 

Çocuklara hizmet veren tüm kurum ve kuruluşların afet, kriz ve acil durumlara karşı hazır hale getirilmesi gerektiğine de dikkat çekildi. Bu kapsamda ise enkaz kurtarma ve hasta nakil süreçlerinde çocukların kimlik, olay lokasyonu, aile bilgileri, tıbbi durumları ve sevk bilgilerinin takip edilebilmesi için bebek ve çocuklara özel olarak takip sistemi kurulacak.

% 26 çocuk

Planda çocuklara ilişkin istatistiksel veriler de yer aldı. Buna göre, 85 milyon 279 bin 553 kişi olan Türkiye nüfusunun, 22 milyon 578 bin 378’ini (yüzde 26,5) çocuklar oluşturuyor. Çocuk nüfusunun yüzde 51,3’ü (11 milyon 585 bin 839’u) erkek, yüzde 48,7’si (10 milyon 992 bin 539’u) kız.

Çalışan sayısı

TÜİK 2020 verisine göre, çalışan 5-17 yaş grubundaki çocuk sayısı 720 bini buldu. Yaş grubuna göre incelendiğinde; 5-14 yaş grubunda çalışan çocukların yüzde 64’ünün tarım, 15-17 yaş grubunda çalışan çocukların ise 51’inin hizmet sektöründe olduğu görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir