Çin Devlet Lideri Şi, Rusya’ya takviyeye hazır olduklarını söyledi

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Şanghay İşbirliği Örgütü Doruğu’nda Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Çin’in “iki ülkenin temel çıkarlarını ilgilendiren mevzularda karşılıklı güçlü dayanak sağlamaya hazır olduğu” iletisini verdi.

Özbekistan’ın Taşkent kentinde düzenlenen dorukta yüz yüze görüşen Şi ve Putin, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana birinci sefer bir ortaya geldi.

İki başkan, Rusya’nın askeri operasyonlarını başlatmasından çabucak evvel, şubatta Pekin’de düzenlenen Kış Olimpiyatları sırasında bir ortaya gelmiş, görüşmede iki ülke ortasındaki “limitsiz dostluğa” vurgu yapılmıştı.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Şi ve Putin, basına kapalı yapılan görüşmenin öncesinde, açıklamalarda bulundu. Rus önder, Tayvan meselesine ait, “ABD ve uydularının Tayvan Boğazı’ndaki kışkırtmalarını kınıyoruz.” sözlerini kullanırken Şi, temel çıkarları ilgilendiren mevzularda iki ülke ortasında dayanışma daveti yaptı.

BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ

Çin Devlet Lideri Şi, “Çin, iki ülkenin temel çıkarlarını ilgilendiren hususlarda birbirine güçlü takviye sağlaması için birlikte çalışmaya hazır.” dedi.

Şi ayrıyeten ticaret, tarım, ulaştırma ile bağlantı alanlarında pragmatik iş birliğinin derinleştirmesini istediklerini tabir etti.

“RUSYA İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

Şanghay İşbirliği Örgütü, Asya’da Etkileşim ve İtimat Arttırıcı Tedbirler Konferansı, BRICS ve öbür çok taraflı düzeneklerde dayanışmanın teşvik edilmesi ve karşılıklı itimadın sağlanması için eşgüdümün arttırılması gereğine işaret eden Şi, Çin ve Rusya’nın bölgenin güvenliğini, gelişmekte olan ülkelerin ve yükselen piyasa iktisatların ortak çıkarlarını savunması gerektiğini vurguladı.

Şi, “Tarihi değişimlerin yaşandığı bir dünyada Çin, büyük güçlerin sorumluluğuyla kaosa karşı istikrarı sağlamak ve olumlu güç katmak için Rusya ile birlikte çalışmaya hazırdır.” sözleri kullandı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.