‘Çikolata çaldılar’ dediği çocukları afişe eden bakkala ne yapılacak?

Facebook’ta ‘Bakkalına Sahip Çık’ isimli bir kümede paylaşılan bir fotoğraf yansılara neden oldu. Fotoğrafta, masaya konulmuş birkaç çikolata ve içeceğin ardında iki kız çocuğu bulunuyor. Çocukların gerisindeki duvara da Türk bayrağı asılmış. Paylaşımı yapan bakkal fotoğrafın üzerine de “İstanbul/Bahçelievler, bu hırsızlara dikkat edin” diye not düşerek çocukları gaye haline getirdi.

Gelen reaksiyonlar üzerine sayfadan fotoğraf kaldırıldı lakin küme üyeleri ortasında tartışma devam ederken Twitter kullanıcıları da kelam konusu fotoğrafı paylaşan bireye reaksiyon gösteriyor.

Gruptaki birtakım bakkallar çocukların bu formda afişe edilmesini yanlışsız bulmadı. Çok sayıda Twitter kullanıcısı da fotoğrafa olan reaksiyonlarını lisana getirdi. Kullanıcılar reşit olmayan çocukların alıkonulduğunu ve fotoğrafla afişe edildiğini belirterek paylaşımı yapan kişinin hata işlediğini belirtti. Kimi kullanıcılar da çocuklara ‘terörist’ muamelesi yapıldığını belirtti.

‘BAKKAL KABAHAT İŞLİYOR’

Çocukların fotoğrafını paylaşan bakkala yansılar sürerken avukat Zehra Şahin, Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada fotoğrafı paylaşan kişi hakkında derhal soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi. “Bu davranışın kendisi tek başına çocuk istismarı” diyen Şahin, “Bir kişinin fotoğrafının müsaadesiz paylaşılması yasak. Çocukların bu formda fotoğraflarının paylaşılması demek çocukların istismar açık hale getirilmesi manasına geliyor. Burada hırsızlık varsa yapılması gereken tek şey polisin aranması. Bir kez bu davranış çocuk istismarı ve bunu yapan kişi hakkında derhal soruşturma başlatılmalı.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.