Bugün Bitcoin Pizza Günü: 10 Bin BTC’ye Ne Oldu?

Bitcoin ekosistemindeki en önemli günlerden biri, “Bitcoin Pizza Günü” olarak adlandırılan 22 Mayıs’tır. Bu gün, Bitcoin (BTC) kullanan ilk kayıtlı işlemi hatırlıyor. Şimdi, Bitcoin topluluğu, Bitcoin’in bugünkü haline gelmesi için çok önemli bir dönüm noktası olduğu için bu günü hatırlamaya devam ediyor.

Bitcoin Pizza Günü’nün arka planı

Laszlo Hanyecz 18 Mayıs 2010’da Bitcoin Talk’ta “Birkaç pizza için 10.000 Bitcoin ödeyeceğim. Belki 2 büyük alırım, yarına da kalır,” diye yazdı. Pizza Endeksi, Laszlo’nun 12 yıl önce 22 Mayıs 2010’da iki pizza için 41 dolar ödediğini gösterdi. Günümüzde, bu iki pizzanın değeri 300 milyon dolara yakın, BTC 30.000 dolara yakın işlem görüyor. Bazı yerlerde, işlemi anmak için BTC kullanıcılarına indirimli pizza sunuyor.

Kriptokoin.com olarak daha önceki yıllarda da bildirdiğimiz üzere, yıllar geçtikçe, bu pizza olayına dair daha çok bilgi ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, bunun aslında ilk BTC işlemi olmadığı düşünülüyor – 24 Ocak 2010’da, yani pizza olayından yaklaşık dört ay önce, Bitcoin Talk’ta Sabunir isimli bir kullanıcı, bir görseli 500 BTC karşılığında sattığını söyledi.

Lazslo: Pişman değilim

Laszlo, 10.000 Bitcoin’lik ödeme yaptığı için pişman olmadığını, ekosisteme katkı sağladığı için mutlu olduğunu belirtiyor. Lazslo, 10.000 Bitcoin’i pizzacı Jeremy Sturdivant’e yolladı. Sturdivant, 2015 yılında verdiği bir röportajda, elinde geçtiği zaman 40 dolara denk gelen 10.000 Bitcoin’i, 400 dolar olduğu zaman sattığını söyledi. Sturdivant, BTC’yi bir para birimi olarak gördüğünü, yatırım aracı olarak görmediğini söyledi. Bu nedenle BTC’yi hizmet karşılığında ödeme olarak aldığını ve harcadığını belirtti.

Blockchain üzerindeki verilere göre Hanyecz’in 10.000 BTC’sinin yüzde 5’i, zaman içinde  çok zengin bir cüzdana gelirken, başarısız bir kripto borsasında fonların bir kısmı görünüşte tasfiye edildi. Hanyecz’in BTC’lerinden bazılarını tüketen zengin cüzdan, 53.000 BTC’nin üzerinde biriken fonuyla Bitcoin’deki en zengin 15 cüzdan arasında yer alıyor. Cüzdandan harcanan veya gönderilen toplam miktar 0 BTC.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.