Bu Altcoin, Önemli Gelişme Öncesi Bitcoin’i Solladı!

En büyük altcoin Ethereum (ETH) için işler kızışıyor. Merge olarak bilinen proof-of-stake’in (PoS) son adımına bir haftadan kısa bir süre kaldı. Bu sırada traderlar, ETH vadeli işlem piyasasının Ağustos ayının başından bu yana önemli ölçüde artmasına neden oluyor. Vadelilere yönelik verilere göre, potansiyel bir “haberleri satma” olayı için ETH türevlerine yığılmaktalar. İşte detaylar…

Lider altcoin Ethereum, vadeli işlemlerde BTC’yi geride bıraktı

ETC Group’ta araştırma başkanı Tom Rogers’ın yeni bir raporuna göre, geçen ay bir rekor göze çarptı. Rapora göre “Kayıtlar başladığından beri ilk kez Ethereum vadeli işlem hacminin Bitcoin’i ay boyunca 1,07 trilyon dolar ile aştığı görüldü.” Bitcoin vadeli işlem hacmi, genellikle en yakın rakibini 2:1 ile 5:1 arasında bir oranda aşıyordu. Yani hareket, son üç yılın verileriyle tam bir tezat oluşturuyor. Ağustos, tarihte yalnızca ikinci kez ETH vadeli işlem hacmi 1 trilyon doları aştı. Bu nedenle Merge yaklaştıkça ETH’ye yönelik ilginin arttığı görülmekte. Rogers, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Daha fazla hacim, bir varlıkta veya diğerinde daha fazla likidite olduğu anlamına gelir. Bu da çok sayıda alıcı ve satıcı olduğu için ticaret açısından arzu edilir. Bu, Ethereum’un 29 Ağustos’tan bu yana yukarı yönlü yüzde 16’lık sıçramasının hızla devam edeceğini gösterir.

Bitcoin işlem sayısı, Ethereum’un gölgesinde kaldı

Artan ilgiye dair daha fazla kanıt, benzersiz Ethereum işlemlerinin 31 Ağustos ile 4 Eylül arasında yüzde 40,3 artmasıyla görülebilir. Ayrıca birçok durumda Bitcoin (BTC) işlem sayısını aştığını gösteren işlem sayısı verileri de öne çıkmakta. Bitinfocharts tarafından sağlanan veriler, 4 Eylül’de Ethereum’daki toplam işlem sayısının Bitcoin’deki 421.019’a kıyasla 459.451 olduğunu gösteriyor. Geçen hafta, ETH’nin fiyatı BTC için yüzde 4’lük bir artışa kıyasla yüzde 7 arttı. İşlem hacimlerinin fiyat hareketleriyle ilişkili olma eğiliminde olduğunu vurguladı.

Bunu göz önünde bulundurarak, Ethereum’a olan ilgi, Haziran ayının ortasından bu yana Bitcoin’i geride bıraktı. ETH’nin fiyatı, aynı dönemde BTC için yüzde 20’lik bir artışa kıyasla yüzde 95 arttı. Benzer bir eğilim, vadeli işlemler verilerinde de görüldü. Deribit’ten gelen veriler, ETH vadeli işlemlerine olan ilgiye dair ilginç şeyleri açığa çıkardı. Bitcoin vadeli işlemlerine olan ilgideki %12,9’luk artışa kıyasla ETH ilgisinin Temmuz ortasından bu yana %70 arttığını gösteriyor.

Uzmanlar neler diyor?

ExoAlpha’nın yönetici ortağı ve baş yatırım sorumlusu David Lifchitz de konuya yönelik yorum yaptı. ETH fiyatının gelecekteki görünümü hakkında bilgi verdi. ETH’nin “Yazın en düşük seviyesinden yaklaşık %90 oranında sıçrayabildiğini” belirtti. “BTC ise yazın en düşük seviyesinin yakınında kalmaya devam ettiğini” vurguladı. Lifchitz, ETH’nin üstün performansının nedeni olarak Merge’ işaret etti. Ancak ağın hala en büyük sorunlarından biri olan yüksek işlem maliyetleriyle boğuşması gerekeceğini söyledi. Bu nedenle, Merge’den sonraki görünümün bilinmediği konusunda uyardı. Lifchitz, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bu olay için çok fazla hype yapıldı. Ancak PoS ile Ethereum Blockchain’lerindeki işlemlerin maliyetinin, zaman zaman oldukça sorunlu olabilen PoW mevcut modelinden çok fazla düşmesi beklenmemekte. Yani ücretlerin, ne olacağı hakkında herkes tahminde bulunabilir. ETH fiyatı Merge’den sonra hareket edecek.

Lifchitz ayrıca, Merge’ün başarılı olmayabileceği olasılığını vurguladı. Ethereum Blockchain’inin bir süre kararsız halde olacağına inanmakta. Genel olarak, Lifchitz, Ethereum için son kazanımların, Merge’ü çevreleyen spekülasyonlar nedeniyle daha muhtemel olduğunu belirtiyor. Bunun, Bitcoin ve Ethereum’un makro ölçekte nasıl hareket edeceğini göstermediğini öne sürüyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Merge’ün bu hafta içerisinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.