‘Bozulan çarkları biz onaracağız’

Gülden Çoktan – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü grup toplantısını 17 Ağustos deprem faciasının yıldönümünde Yalova’da gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu, Yalova’da ilk olarak Deprem Anıtını ziyaret etti. Anıta, karanfil bırakan Kılıçdaroğlu, daha sonra süs bitkisi yetiştiricileri ile bir araya geldi. CHP lideri ardından partisinin grup toplantısı için Yalova Kültür Merkezi’ne geldi. Kılıçdaroğlu konuşmasında özetle şu mesajları verdi:

SORUNLARI BİLMİYORLAR: Devleti yönetenler ülkenin sorunlarını bilmiyor. Ama ben yaşanan sorunları biliyorum. Sorunların kaynağı şu an Türkiye’yi yönetenler. Şu anda Türkiye’nin sorunlarını bilmiyorlar, sorunlara kilitlenmiyorlar. Saraylarda yaşıyorlar. Şundan emin olmanızı isterim. Saraylarda yaşayıp halktan kopuk olan insanlar, halkın sorununu bilemez. Halkın sorununu çözemez, bunu bilmenizi isterim. Sarayda yaşayanların izlediği politika şudur: Altta kalanın canı çıksın. Yani Erdoğan ve arkadaşlarının izlediği ekonomik politikanın temel felsefesi ‘altta kalanın canı çıksın.’ Bunu yapmayacağız. Hiç kimse bu topraklarda altta kalmayacak. Hiç kimsenin canı çıkmayacak.

KKM ATOM BOMBASI: Beş müteahhide 18 yılda 203 milyar 700 milyon dolar iş verildi… Şehir hastanelerinin 25 yıllık garanti ödeme bedellerini açıklasınlar… Kur korumalı mevduat da (KKM) ekonominin kalbine konmuş atom bombasıdır. Bir avuç kişi orada dünyanın parasını kazanıyor. Elini kolunu sallamadan kazanıyor. Keyfi yerinde. Devlete beş kuruş vergi vermeyecek. Kızıyor ya bana.

UÇAKLAR SATILACAK: Bay Kemal’e güveneceksiniz. Bay Kemal kul hakkı yemez. Bay Kemal, devleti soyanların karşısındadır. Ve o paraların tamamını bu millete verecektir. Bay Kemal, üretenden, alın teri dökenden, helalinden kazanandan, çalışandan yana. Kendileri krallar gibi yaşıyorlar. Krallar gibi on üç tane uçağı var. Hangisine binerse. Bay Kemal gelince o on üç uçağı da satacak devletin hazinesine gelir yazılacak. Onlara göre kul hakkı yemek helaldir. Bize göre kul hakkı yemek haramdır. Aramızda siyahla beyaz kadar fark var. Bize inanın ve biz bugün bozulan bütün çarkları onaracağız. Türkiye’nin çarkları şaşmaz saat gibi sağlıklı ve tutarlı çalışacak. İster oy ver, ister verme. Bu ülkede yoksulluğu kesinlikle bitireceğiz.

‘Tarım Bakanlığı yeniden yapılanmalı’

Yalova’da süs bitkileri yetiştiricileri ile bir araya gelip sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, Tarım Kanunu’nun 21. maddesinin uygulanmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Ben, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı’na da söyledim. ‘Hakkınızı arayın’ dedim. Çünkü, Tarım Kanunu 21. maddesi diyor ki “Çiftçiye her yıl gayrisafi milli hasılalarını yani milli gelirin en az yüzde biri oranında teşvik verilir.” Verilebilir değil. Verilir diyor. Emredici hüküm. Vermek zorundasınız yani. Ama bugüne kadar verilmedi. Bunun da uygulanmaya koyulması ve desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu. Tarım Bakanlığı’nın yeniden yapılandırılması gerektiğine değinen Kılıçdaroğlu, “Bu Tarım Bakanlığı’yla, tarım işini çözemezsiniz. Daha doğrusu devletin bütün yapısal kurumların yeniden inşa edilmesi lazım” dedi.

‘Demokrasinin ayak sesleri geliyor’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Yalova Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara hitap etti. Saraylarda yaşama gibi bir alışkanlığının olmadığını ve bundan sonra da hiç olmayacağını aktaran Kılıçdaroğlu, “Bizler, bu ülkede yaşayan 85 milyonun hakkını, hukukunu savunacağız. Bunun için yola çıktık. Ve bu yol kutsal bir yoldur. Bu ülkede kim çalışıyorsa, kim üretiyorsa, kim alın teri döküyorsa onların kazanması lazım. Onların kaybettiği sadece tefecilerin kazandığı bir düzeni hep beraber değiştireceğiz. Bu düzeni değiştirmede en büyük güvencem sizlersiniz. Beraber yürüyeceğiz. Demokrasinin ayak sesleri geliyor. Özgürlüğün ayak sesleri geliyor. Hakkın, hukukun, ayak sesleri geliyor. Allah’ın izniyle hep birlikte mücadele ederek haramilerin saltanatını yıkacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşması esnasında belediyeye ait Kentsel Dönüşüm Ofisi’ne ait bir binanın pencerelerinden ‘Bay Kemal Yalova Belediyesi’nden çalınan 23 milyon nerede?’ yazılı pankart açıldı. Konuşmasını tamamlayan Kılıçdaroğlu, alandan ayrılırken CHP’li bazı milletvekilleri ve yöneticiler provokasyona fırsat verilmemesi için partililerine dağılma uyarısında bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.