Bitcoin Short’ları Artıyor! Yatırımcıları Hangi Rakamlar Bekliyor?

Bitcoin   27.000 ila 28.000 dolar arasında işlem görüyor.  Ancak traderlar hala tam bir düzeltmeye karşı temkinli. Bu sırada, BTC’de açığa satış (short) pozisyonlarının sayısı artıyor. Peki, en büyük kripto para birimi için sırada ne var? Bu veriler neye işaret ediyor? İşte Bitcoin piyasasındaki son gelişmeler ve analistlerin beklentileri…

Bitcoin short’ları artıyor

Veriler, BTC/USD’nin son dakika sürpriziyle haftalık kapanış civarında hareketlenmesinin ardından volatiliteyi düşürdüğünü gösterdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi dün, ABD piyasaları Anma Günü tatili nedeniyle kapalı kaldı. Bu sırada, kripto piyasaları daha sessizdi. Zira traderlar ABD borç tavanını uzatmak için önerilen anlaşmaya ilişkin Kongre oylamasını bekliyordu. Bu arada hafta sonu yüzde 4,4 yükselen Bitcoin, boğaların artık üstünlüğü ele geçirmiş olabileceği konusunda herkesi ikna edemedi.

Twitter’a potansiyel bir BTC fiyat yol haritası yükleyen popüler trader Crypto Tony’nin açıklamaları dikkat çekti. Analist 23.000 dolara kadar bir geri dönüşün “hala çok büyük bir olasılık” olduğunu düşünmekte. Takipçilerine “27.500 doların altında kapanış yaparsak uzun pozisyonumu kapatacağım ve short pozisyon açacağım” dedi.

Ticaret platformu DecenTrader ayrıca, 28 Mayıs’ta bir ay içinde herhangi bir günden daha fazla pozisyon tasfiye edilmesine rağmen short pozisyonların arttığını belirtti.

https://twitter.com/decentrader/status/1663146151003172864

Yükseliş beklentisi mantıklı mı?

Material Indicators yine de yükselişi sahte olarak değerlendirmeme konusunda uyarıda bulundu. Material Indicators analisti, “Son birkaç gündür gördüğümüz Bitcoin sıçramasının 200 Haftalık MA’deki temel teknik destekten geldiğini düşünüyorum. Ayrıca borç tavanı anlaşma duyurusu da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı yükselişin mantıklı olduğuna inanıyorum” dedi.

Material Indicators, traderların radarında 26.000 dolara yakın bu tür birkaç destek noktasından biri olan 200 haftalık hareketli ortalamanın hala destek görevi gördüğüne işaret etti.  Ekteki bir grafikte, artan teklif likiditesinin 27.000 dolara girdiği Binance BTC/USD emir defteri gösterildi.

ABD doları fazla mesai yapıyor

Wall Street tatiline rağmen, ABD dolarının gücü, hareket etmeye devam etti. Genellikle ABD dolarının güç kazanması kripto paraların düşüşü anlamına geliyordu. Ancak şu anda kriptoların ciddi bir sorun ile karşılaşmadığı dikkat çekiyor. Yani Mevcut trendin bir istisna oluşturmasıyla Bitcoin, ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) Mart ortasından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 104.5’e ulaşmasını engelledi. Crypto Tony endeksle ilgili olarak, “Dolar, Nisan ayında çift dip yaptığından beri güzel sıçrama yaptı. Reddetmemizi beklediğim direnç alanım 105.80’de geliyor. Önümüzdeki birkaç ay boyunca güçlü bir dolar bekliyorum. Ancak bunun gelecek yıla da sarkma olasılığı var.” diyor.

Bitcoin analisti DonAlt: Yalnızca duraklama sürecindeyiz

Bitcoin, 30.000 dolarlık dirençle karşılaşmasına rağmen, devam eden konsolidasyon döneminde gösterdiği dirençle piyasa gözlemcilerini şaşırttı. DonAlt, düşüş eğilimindeki güçlerin fiyatları daha da aşağı çekememesinin Bitcoin boğaları için cesaret verici bir işaret olduğunu vurguluyor. Bu kez 30.000 dolar civarındaki bu sürekli konsolidasyon farklı bir anlatıya işaret ediyor. DonAlt, önceki piyasa döngülerinden yola çıkarak ilgi çekici bir model sunmakta. Büyük fiyat zirveleri genellikle büyük dalgalanmalar ve hızlı hareketler sergiler.

Bitcoin’in bir çöküşün ardından konsolidasyon dönemine girdiği mevcut senaryoda, DonAlt bunu potansiyel olarak iyimser bir gösterge olarak görüyor. Kesin bir düşüş eğilimi yerine, bu konsolidasyon aşaması küçük bir duraklama anlamına gelebiliyor. DonAlt’ın Bitcoin’in gidişatına ilişkin gelişen bakış açısı, piyasa dinamiklerini titizlikle analiz etmesinden kaynaklanıyor. Önemli bir gerileme yaşanmadan geçen her haftanın yükseliş görünümünü güçlendirdiğine inanıyor. Bu artan inanç, Bitcoin’in fiyatının yukarı yönlü bir ivme göstermesi halinde tamamen boğa duruşuna geçmeyi düşünmesine yol açıyor.

Konsolidasyon bir kırılma olmadan ne kadar uzun sürerse, düşüş eğilimi için argüman o kadar zayıflar. DonAlt, yükseliş sularında temkinli bir şekilde ilerlerken, güç belirtisiyle Bitcoin biriktirmeye başlama niyetini ifade ediyor. Piyasa hareketlerinin beklenen yöne uygun hale gelmesinin zaman alabileceğini kabul etmekle birlikte, konsolidasyon aşaması ne kadar uzun sürerse, bir çöküş olasılığının o kadar az olacağına inanmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir