Anneannesinin koluna yumruk atan çocuğa mahkemeden bin 500 lira isimli para cezası

İzmir’de yaşayan 15 yaşındaki K.K, annesinin 2021 yılında vefat etmesinin akabinde annesinden kalan konutta teyzesiyle hayatına devam etti.

Mirasçılar ortasında yer alan anneannesiyle meskenin paylaşımı konusunda anlaşamayan K.K, vakit zaman dayısı ve anneannesiyle bu hususta tartıştı. Geçen yıl ağustos ayında torununun oturduğu konuta miras paylaşımı için gelen anneanne H.Ç, meskende oturan kızı ve torunlarıyla münakaşa etti.

Erkek torunu K.K’nin koluna yumrukla vurduğunu ve yüzüne tükürdüğünü öne süren anneanne, hastaneden darp raporu alıp şikayetçi oldu.

Yürütülen soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, çocuk hakkında, “üstsoya, altsoya eşe yahut kardeşe karşı taammüden yaralama” hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus istemiyle dava açtı.

İzmir 1. Çocuk Mahkemesi’nde görülen davada, anneanne H.Ç’nin hastaneden alınan raporuna nazaran sol omzunda ödem oluştuğu belirtildi. Daha evvel kabahat kaydı olmayan K.K, yargılandığı davada, miras nedeniyle çıkan tartışmada hudutlarına hakim olamadığını söyledi.

Mahkeme, çocuğu bin 500 lira isimli para cezasına çarptırdı.

“ÇOCUK OLMASI NEDENİYLE CEZA ALT HUDUTTAN VERİLİP PARAYA ÇEVRİLDİ”

Müşteki avukatı Güney Çağatay Öz, aile içi şiddet olaylarının cezasız kalmadığını belirtti.

Bu şekil durumlarda sessiz kalınmaması gerektiğini vurgulayan Öz, “Türk toplumu olarak büyüklerimize hürmetimizi ve nasıl davranmamız gerektiğini ve ölçülerini ayırt etmemiz değerli. Bu halde anneannesine vuran bir torunun bu davranışını göz arkası etmek mümkün değil. Müvekkilin talebi doğrultusunda, yaşanan mağduriyetini mahkemede lisana getirdik. Çocuk olması nedeniyle ceza alt sondan verilip paraya çevrildi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.