Ankara’da Haydar Can’ı öldüren sanıklar için ‘yaş’ kararı

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yaşayan D.G. (12) ve A.T. (13) isimli kız çocukları, geçen yıl 31 Ekim’de bir parka gitti.

Kız çocukları yanlarına gelen Mert T. (17) ve Yunus S.’nin (17) kendilerini rahatsız etmesi üzerine birebir yerdeki Haydar Can Kılıçdoğan’dan (28) yardım istedi.

Haydar Can, Mert T. ile Yunus H.’nin yanına giderek uyardı.

6 yerinden bıçaklandı

Çıkan hengamede Haydar Can, 6 yerinden bıçaklanarak ağır yaralandı.

Çağrılan sıhhat grubunca ambulansla Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Haydar Can Kılıçdoğan, hayatını kaybetti.

Olayın akabinde tutuklanan Mert T. ile Yunus S. hakkında ‘kasten öldürme’ kabahatinden 12’şer yıldan 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmaya tutuklu sanıklar Mert T. ve Yunus S., katılırken taraf avukatları, Haydar Can Kılıçdoğan’ın ailesi ve şahitler ise salonda hazır bulundu.

Duruşmada heyet değişikliği nedeniyle evvelki tutanaklar okundu.

Tanık olarak dinlenen U.E., arkadaşlarıyla AVM’ye giderken 3 kişinin konuştuğunu gördüğünü söyleyerek,

Haydar Can’ı yerden kaldırıp tuttum. Bir mühlet sonra Haydar Can elimden kurtuldu, suça sürüklenen çocuklar da arkadaşlarımın elinden kurtuldu tekrar ortada buluştular. Daha sonra da suça sürüklenen çocukların kaçtığını gördüm. Haydar Can yürümek istedi yürüyemedi. Daha sonra arkadaşlarım ile birlikte biz kendisini kenara çektik, yere yatırdık, tişörtünü kaldırdığımızda bedeninde çok kan vardı.” dedi.

Yaş tespiti yapılacak

DHA’nın haberine nazaran müşteki avukatları, sanıkların kemik yaşlarının tam olarak tespit edilmesini talep etti.

Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Mert T.’nin kemik yaşının tespiti için İsimli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine, Yunus S.’nin de hastaneden doğum kayıtlarının talep edilmesine karar verdi.

Suça sürüklenen sanıklar, yaşlarının 18’den büyük tespit edilmesi halinde ‘kasten öldürmek’ suçundan müebbet mahpus cezasına çarptırılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.