Altın Parıldamak Yerine Oynaklıkla Gündemde!

Küresel piyasalarda Fed’in adımları yakından izlenirken, altında yeniden yükseliş olur mu diye merak ediliyor. Fed’in hamlelerine göre parıldayan altın, yurt içinde de dolar ile ilişkili oynaklık gösteriyor.

Geçen hafta 2 bin 48 dolara kadar yükselip, 1 yıldan fazla sürenin zirvesini gören ons altın, bu hafta geri çekilmeler yaşadı.

1.969 dolara kadar geri çekilen altın, ay başından bu yana en düşük seviyesini gördü. Bugün yeniden 2 bin doların üzerine çıksa da ABD enflasyon verileriyle zirveye çıkarken, gerilemede de ABD verileri ve haberler etkili oluyor.

Ekonomim’den Şenay Zeren, derlemesine göre, ABD ekonomisinde olumlu görünüm ve Fed doların güçlenmesine neden olunca altın geri adım atıyor. 

Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla, faiz artırımlarına yönelik sinyallerin yükseliş yönünde olması, altında psikolojik sınır olan 2 bin doların altına düşüşe neden oldu.

Ons altın, Fed üyelerinden gelen mesajların geleceğe yönelik para politikası belirsizlerini artırmasıyla, beklenenden daha uzun sürecek bir sıkılaşma öngörüsüyle baskılanıyor.

Fed’den mayıs ve haziranda artırım beklentisi oluşurken, fiyatlamalar 25 baz puanı satın alıyor. 

Fed beklentileri dolara güç verirken, tahvil faizleri de yükseliyor.

Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı’ndan oluşan dolar endeksi karşılaştırması, bugün 102 seviyesinin üzerine çıkarken, sonrasında bir miktar geriledi.

10 yıllık tahvil faizleri de dün yüzde 3,62’ye çıkarken, yaklaşık 1 ayın zirvesini gördü. 2 yıllık tahvil faizi ise yüzde 4,27 seviyesi ile 1,5 ayında en yükseğine çıkıt.

Ons altınla dolar/TL üzerinden hesaplanan yurt içinde gram altın fiyatı da değer kaybına yöneliyor. Ons altındaki düşüşün etkisi gram altını 1.228 TL’ye kadar geriletti.

Fed beklentilerinde mayıs için 25 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılsa da temmuz belirsizliğini koruyor. güçlendi.

Yüzde 61 ihtimalle politika faizini sabit bırakması beklenen Fed, 25 baz puan artırım için ise ihtimaller yüzde 30’u gösteriyor. 

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) da bu ay getiri eğrisinde düzenlemeye gideceği ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yıl sonuna kadar 3 kez daha faiz artışı yapacağı fiyatlanırken, tahvil piyasaları ve emtia fiyatlarında oynaklık artıyor.

Ons altın, ABD işsizlik verisiyle 1.999 dolardan 2.011 dolara kadar çıkarken, en düşük 1.990 doları gördü.

Teknik olarak uzmanlar 1.990 seviyesinin alt bantta destek, 2.040 doların da yukarıda direnç konumunda olduğunu vurgularken, 1.969 dolara kadar düşen altın, kayıplarının bir kısmını telafi ederek 1.995 dolardan bir önceki günü tamamlamıştı.

Gram altın ise yükselişle başladığı günde, 1.249 liradan işlem gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir