Almanya: Rusya gazı kesebilir, LNG’ye geçeceğiz

Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan savaşın Avrupa’daki tesirleri hala sürüyor.

Almanya’da da bu tesirler gözükürken, Alman Federal Şebeke Ajansı Lideri Klaus Müller mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

RUSYA’DAN GAZ İTHALATI KESİLİRSE DURUM CİDDİLEŞECEK

Deutschlandfunk radyosunun haberine nazaran Müller, halihazırda doğalgaz depolarındaki doluluk oranı evvelki yılların tıpkı devrine nazaran daha yüksek olmasına karşın ülkenin kısa vadede Rusya’dan daha az gaz alması yahut ithalatının büsbütün kesilmesi durumunda “yeterince düzgün olmadığını” söyledi.

“FARKLI KÖTÜLÜK ÇEŞİTLERİ ORTASINDA SEÇİM YAPMANIZ GEREKİYOR”

Almanya’nın, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alımı için iki yüzer terminal satın alma kararının uygun olduğunu lisana getiren Müller, LNG’nin iklim müdafaa açısından daha kirli olduğunu ancak mevcut durumda güç güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirterek, “Bu manada, her vakit farklı kötülük çeşitleri ortasında seçim yapmanız gerekiyor” dedi.

600 KERE KÜÇÜLTÜLEREK SIVI HALDE SAKLANAN GAZ: LNG

LNG, kokusuz, renksiz ve zehirli olmayan, sıvı fazda bir yakıt olarak biliniyor. Sıvı fazında taşınmakta ve depolanmakta olan LNG, tüketime gaz fazında sunulmakta.

LNG ile yüksek ölçüdeki doğal gaz, düşük basınçlar altında hacmi yaklaşık 600 kere küçültülerek sıvı halde saklanabilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.