Almanya Katolik Kilisesi üye kaybediyor

Katolik Kilisesi’nin Almanya’da üye kaybı devam ediyor.

Alman Katolik Kilisesi (DBK) üyeliğini bırakanların sayısıyla ilgili bilgiler muhakkak oldu.

Yüzde 63 arttı

Kilise’nin açıklamasına nazaran, 2021’de Katolik Kilisesi üyeliğinden ayrılanların sayısı 359 bin 338 oldu. Bu sayı, 2020’ye nazaran yüzde 63 arttı.

Açıklamada, üyelikten ayrılanların sayısının bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştığı söz edildi. 2020’de kiliseden ayrılanların sayısı 221 bin 390 olarak kayıtlara geçmişti.

Almanya nüfusunun yüzde 26’sını oluşturuyor

Geçen yıl sonu prestijiyle Almanya’da Katolik Kilisesi’nin 21,5 milyon üyesi bulunduğu aktarılan açıklamada, bu sayının Almanya nüfusunun yüzde 26’sını oluşturduğu bilgisi paylaşıldı.

Katolik rahiplerin sayısında da 2 binden fazla azalma olduğu 2020’de 12 bin 565 rahip mevcutken, geçen yıl çalışan rahip sayısının 10 bin 313 olduğu kaydedildi.

“İçinde bulunduğumuz derin krizin kanıtı”

Almanya Piskoposlar Konferansı Lideri Georg Baetzing, kiliseden ayrılanların sayısının çok fazla olması nedeniyle derinden sarsıldıklarını belirterek, “Bu, Almanya’daki Katolik Kilisesi olarak içinde bulunduğumuz derin bir krizin delilidir. Burada konuşulacak hoş bir şey yok.” dedi.

Alman medyasında yapılan yorumlarda ise 2021 sayılarının Almanya’daki Katolik Kilisesi’nin bu yılın ocak ayında açıklanan taciz raporundan sonra yaşadığı şoku yansıtmadığı, raporun tesirinin gelecek yıl yayımlanacak istatistiklere yansıyacağı tabir edildi.

Protestan Kilisesi’nde son durum

Alman Protestan Kilisesi (EKD), evvelki yıllardan farklı olarak martta kiliseden ayrılanların sayısını DBK’den daha erken açıklamış ve kiliseden yaklaşık 280 bin kişinin ayrıldığını belirtmişti.

2021 sonu prestijiyle Protestan Kilisesi’nin 19,7 milyon üyeye sahip olduğu tabir edilmişti.

AA’nın aktardığına nazaran, ülkede 2021’de Katolik ve Protestan kiliselerinden ayrılanların sayısı yaklaşık 640 bin olarak kayıtlara geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.