Açık cezaevlerindeki mahkumların Covid-19 önlemleri kapsamındaki müsaade müddetleri uzatılıyor

TBMM Genel Konseyi‘nda, Bankacılık Kanunu ile Birtakım Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Düzenleme, Genel Kurul’da görüşmeleri süren yasa teklifine eklendi. Covid-19 müsaadesiyle ilgili eklenen unsur 5 siyasi parti; AKP, CHP, MHP, YETERLİ Parti ve HDP’nin ortak önergesiyle verildi.

Görüşmelerde, siyasi parti kümelerinin ortak imzası ile sunulan önerge ile teklife, açık cezaevlerindeki mahkumların 31 Mayıs 2022 tarihinde sona erecek Covid-19 önlemleri kapsamındaki müsaade müddetlerinin uzatılmasına ait unsur ihdas edildi.

Kabul edilen hususa nazaran, Covid-19 salgınının Türkiye’de görülmüş olması sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan mahkumlar, kontrollü hürlük önlemi uygulanarak cezasının infazına karar verilen mahkumlar ve kontrollü hürlük önleminden yararlanan mahkumlar, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar müsaadeli sayılacak.

 

Salgının devam etmesi halinde bu müddet, Sıhhat Bakanlığı’nın önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her seferinde 2 ayı geçmemek üzere 19 defa uzatılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.